www.pomorska.pl/wloclawwek
Więcej aktualnych informacji z Włocławka znajdziesz również na podstronie www.pomorska.pl/wloclawek
Nowa arteria między Okrężną a Ostrowską jest przedłużeniem ul. Wojskowej. Stoi przy niej kilka domów. Jak zostanie ta ulica nazwana? W tej sprawie nie ma zgody. Prezydent Andrzej Pałucki ogłosił konkurs na nazwę ulicy. Włocławianie nadesłali około 400 propozycji. - Zwyciężyła koncepcja, aby patronem został prof. Tadeusz Reichstein - mówi Andrzej Sołty-siak z Biura Prasowego Urzędu Miasta we Włocławku.
Prof. Tadeusz Reichstein to biochemik szwajcarski, który urodził się we Włocławku w 1897 r. W 1933 roku zsyntezował kwas askorbinowy, czyli witaminę C. Badając hormony kory nadnerczy, wyizolował aldosteron i kortyzon. Za opracowanie struktury i opisanie działania biologicznego tych hormonów otrzymał w 1950 r. Nagrodę Nobla.
Prezydent zaproponował więc Radzie Miasta, by nowa ulica nosiła imię noblisty rodem z Włocławka. - To postać zasłużona dla Włocławka, honorowy obywatel miasta - argumentuje Andrzej Pałucki.
Kłopot z wymową
Ale radni sceptycznie odnieśli się do tej propozycji. - Nazwiska Reichstein poprawnie nie wypowiadają nawet samorządowcy - mówi radny Jarosław Chmielewski (PiS). - Mieszkańcy także będą mieli kłopoty.
Klub radnych PiS zaproponował więc, żeby nowa ulica nosiła imię pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.
Skąd taki pomysł? - Ulica powstała na terenie po jednostce wojskowej - mówi radny Jarosław Chmielewski. - Dlatego uznaliśmy, że powinna nosić imię kogoś, kto związany był z wojskiem. A pułkownik Kukliński był wojskowym, który przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przeciwko tej propozycji od ra-zu ostro zaprotestowała lewicowa młodzież. Także radni SLD krytycznie odnieśli się do tego wniosku. - My powinniśmy zasypywać doły, a nie kopać nowe - mówi Krzysztof Grządziel (SLD).
Pytanie retoryczne
Także radny Maciej Jarzembowski (SLD) jest przeciwny honorowaniu Kuklińskiego. - To postać kontrowersyjna, wywołująca skrajne opinie i emocje, do tego nie związana z Włocławkiem - mówi. - A Reichstein to profesor, noblista, naukowiec, który ciepło myślał o naszym mieście. Pytanie, który z nich powinien być patronem ulicy, uważam za retoryczne.
Czy Kukliński to postać kontrowersyjna? - Ja go nie oceniam negatywnie - mówi Andrzej Ka-zimierczak, radny PO. A radny Chmielewski dodaje: - Jeśli ktoś pozna życiorys pułkownika, nie będzie posługiwał się stereotypami. Zresztą imię Kuklińskiego noszą ulice w Krakowie, Wrocławiu i tam ta postać nie budzi kontrowersji.
Mieszkańcy też są podzieleni. - W tej sprawie powinno odbyć się referendum - uważa Czytelnik.
Alternatywą dla prof. Reichsteina i płka Kuklińskiego może być... ulica Wojskowa. - Za takim wyborem przemawiają względy praktyczne, bo przy tej ulicy jest zameldowanych kilka osób - mówi radna Wanda Muszalik (SLD). Zwolennikiem tej koncepcji jest również radny Grządziel. Maciej Jarzembowski też przyznaje, że to rozsądna propozycja, a profesor może być patronem innej ulicy.
Sprawą mają zająć się radni na kolejnej sesji.