Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W rolnictwie coraz mniej wypadków. Dzięki nowszym maszynom

Redakcja
W całym województwie kujawsko-pomorskim w pierwszym półroczu 2015 r. rolnicy zgłosili do KRUS-u 728 wypadków (w tym 4 śmiertelne). - Analizując dane z zeszłego roku widać spadek o 40 takich zdarzeń. Potwierdza to zatem ogólną tendencję spadkową - komentuje Michalina Burker z Państwowej Inspekcji Pracy - Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego opublikowała najnowsze statystyki o wypadkach przy pracy w gospodarstwach rolnych. Co roku jest ich mniej. W pierwszej połowie 2015 o 725 niż w I połowie 2014r. Z czego wynika poprawa?

- Wiąże się to zapewne z faktem, iż park maszynowy w gospodarstwach rolnych jest coraz bardziej nowoczesny. Potwierdza się to w czasie dokonywanych wizytacji gospodarstw rolnych na terenie naszego województwa. Maszyny posiadają osłony na przekaźnikach mocy oraz przekładniach pasowych i łańcuchowych. Zmniejsza to zatem ryzyko pochwycenia przez wirujące elementy maszyn. Dodatkowo sama świadomość rolników na temat przyczyn wypadków przy pracy jest coraz bardziej zadowalająca. Coraz łatwiej też przekonać rolników do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa w obrębie gospodarstwa wskazując, że można to zrobić często bez większych nakładów finansowych np.: odpowiednie oznakowanie miejsc niebezpiecznych, zabezpieczenie otworów w ziemi, otworów zrzutowych, uporządkowanie podwórza i pomieszczeń gospodarskich czy wprowadzenie lepszej organizacji pracy - wyjaśnia Michalina Burker.

 

W I poł. 2015 zgłoszono do KRUS w całej Polsce 10 053 wypadki, w 2014r. - 10 838; w 2013r. - 11 388; w 2012r. - 11 711; w 2011r. - 12 588

 

W kraju trwają żniwa - okres wielu intensywnych prac, którym często towarzyszy pośpiech, zmęczenie, wysokie temperatury. - W tym czasie drastycznie wzrasta liczba wypadków przy pracy rolniczej, które spowodowane są najczęściej pospiechem i rutyną. Niebagatelne znaczenie mają również towarzyszące im zmęczenie oraz stres. Wypadki te dotyczą także dzieci, które pomagają w pracach polowych. Ważne jest, aby powierzać im zadania, które odpowiadają ich możliwościom fizycznym i psychicznym, zapewnić im odpowiednią opiekę oraz stworzyć bezpieczne miejsca zabaw i odpoczynku - tłumaczy pracownica PIP..

Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy przeprowadza cykl pogadanek skierowanych do dzieci i młodzieży zamieszkującej tereny wiejskie oraz przebywających w czasie wakacji na wsi. - Spotkania takie odbywają się w świetlicach i bibliotekach wiejskich. W tym roku działania takie podejmowane są na terenie gminy Koronowo. Najbliższe będą miały miejsce w Więzownie, Popielewie i Skarbiewie (świetlice wiejskie).

Pracownicy inspekcji prowadzą rownież w czasie żniw wizytacje prac polowych żniwnych i gospodarstw rolnych. Udzielają porad techniczych  i przekazują broszury o BHP w rolnictwie

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska