Nie bez powodu na miejsce podsumowania paktów wybrano powiat aleksandrowski. Właśnie tu nowatorski projekt, oparty na niemieckich wzorcach najlepsze przyniósł najlepsze efekty.
- To była gigantyczna praca wielu osób - nie ukrywała Marzena Żbikowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. Opowiedziała, jak wyglądała realizacja tego projektu w powiecie.
W Polsce takie pakty realizowano w pięciu powiatach,w powiecie aleksandrowskim objęto nim 28 osób. W efekcie aż 26 znalazło zatrudnienie: 19 ma umowę o pracę, cztery podjęły staż wraz z deklaracją poźniejszego zatrudnienia jedna osoba rozpoczęła działalność gospodarczą, a dwie zostały zatrudnione na umowę zlecenie. Jedna zrezygnowała w czasie realizacji projektu, jedne nie dostała zgody lekarza na pracę.
Na podsumowanie tej formy aktywizacji bezrobotnych przybyło do Rożna Parcele wielu gości, m.im. ekspertka Anna Block z Niemiec, Iwona Żukiert, prezes Szczecińskiej Fundacji Talent-Promocja-Postęp, promującej aktywizacje długotrwale bezrobotnych osób w wieku 50+ poprzez pakty zatrudnieniowe w Polsce; Artur Janas, dyr. Wojewódzkiego Urzędu Pracy, dyrektorzy Powiatowych Urzędów Pracy w Toruniu i Radziejowie, przedstawiciele samorządów w powiecie aleksandrowskim i Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Toruniu, a także pracodawcy (Algawa, Dróbaleks i Arkadia) , będący partnerami partnerami paktu w powiecie aleksandrowskim i trzy osoby, które w wyniku paktu zostały zatrudnione.
Znaczenie najpopularniejszych imion. Zobacz koniecznie!
W dyskusji zastanawiano się, czy i jakie grupy objąć podobnym paktem w sytuacji , gdy spadło bezrobocie i jest coraz trudniej o pracownika. Przemysław Kamycki, kierownik Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Toruniu sugerował, by do paktów włączyć także tę instytucję i objąć paktem osoby wykluczone społeczne, osoby z niepełnospraw-nościami i emigrantów.
Info z Polski - przegląd najważniejszych i najciekawszych informacji z kraju [23.11.2017]