Utworzenie Krajeńskiej Izby Tradycji lub Krajeńskiej Izby Pamięci, bo nazwa jeszcze nie została określona, to inicjatywa grupy radnych. Zaproponowali, aby w mieście urządzić punkt, w którym mieszkańcy i turyści będą mogli poznać Ziemię Krajeńską zarówno w kontekście historycznym, jak i etnograficznym.
- Myślę, że pomysł warty jest realizacji, tym bardziej, że wielokrotnie nasi mieszkańcy zwracali uwagę, że Sępólno Krajeńskie powinno mieć taką izbę. Była nawet mowa o muzeum – mówi Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna Krajeńskiego.
- Harcerze z Wałdowa będą mieli swoją harcówkę. "Nowe miejsce otwiera nowe możliwości"
- „Sępólno Krajeńskie – ilustrowana podróż przez wieki” Łukasza Jakubowskiego
- Co skrywały podziemia rewitalizowanego centrum Sępólna? Jest już gotowa publikacja
- Czy w Sępólnie powstanie izba pamięci? Czytelnik: - Szkoda, że jej nie mamy
Izba tradycji miałaby formułę wystawy stałej, dostępnej dla zwiedzających w określonych dniach i godzinach. Można by tam z bliska przyjrzeć się ciekawostkom związanymi z regionem.
- Dobrze mieć takie miejsce, gdzie można by to wszystko zaprezentować. Do tego dochodzą wspaniałe hafty, a nawet całe stroje krajeńskie, o których istnieniu turyści mogą nawet nie wiedzieć – dodaje burmistrz.
Uruchomienie izby tradycji wymaga jednak wcześniejszego przygotowania pomieszczeń. Niezbędne będzie także zgromadzenie i opisanie zbiorów. Zadanie utworzenia Krajeńskiej Izby Tradycji zostało powierzone Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie. Wystawa miałaby się mieścić w starej wozowni Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Jeziornej, która obecnie służy okresowym wystawom sztuki. Plan jest taki, by powstała jeszcze w tym roku.
