W Sępólnie trwają prace naprawcze Pomnika Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla. Kapitalny remont wiosną [zdjęcia]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Trwa renowacja Pomnika Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla w Sępólnie. Na zimę - konserwacja, gruntowny remont będzie wiosną 2022 roku
Trwa renowacja Pomnika Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla w Sępólnie. Na zimę - konserwacja, gruntowny remont będzie wiosną 2022 roku Marcin Misiak
Udostępnij:
Rozpoczęła się renowacja niszczejącego Pomnika Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla przy ul. Chojnickiej w Sępólnie Krajeńskim. Przed zimą będzie zakonserwowany, a gruntowna renowacja zaplanowana jest na wiosnę przyszłego roku.

Jak informowaliśmy w maju, Pomnik Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla w Sępólnie Krajeńskim po 7 latach od odsłonięcia repliki postumentu zniszczonego w pierwszych dniach II wojny światowej, wymaga renowacji. Pomnik został wniesiony nieopodal cmentarza parafialnego przy rondzie ks. Emanuela Grudzińskiego w 2014 roku. Jego stan pogorszył się po zimie. W wielu miejscach widać ubytki, odpryski powierzchniowe, ale niektórych elementów, jak na przykład fragmentu korony Chrystusa Króla, brakuje. Została zwyczajnie ułamana przez wandala. Pomnikowi nie grozi zawalenie, ale miasto zdecydowało, że wymaga naprawy i konserwacji.

W piątek, 8 października, rozpoczęły się prace naprawcze postumentu. Dokonuje ich Adam Ziętek z pracowni z południa Polski, który przed 7 laty sprawował nadzór nad pracami odbudowy monumentu.

- Pracownia, z którą wówczas podpisywaliśmy umowę na wykonanie pomnika, już nie istnieje. Rzeźbiarz, pan Adam, założył własną firmę, do którego na szczęście miałem jeszcze numer telefonu. Dokonał inwentaryzacji na podstawie zdjęć, które wcześniej mu przesłałem i już przystąpił do prac. Całego zakresu prac nie wykona teraz. Zastosuje inne materiały, które zagwarantują dłuższą żywotność. Teraz dokona zabezpieczenia, konserwacji, a remont postaci będzie w przyszłym roku na wiosnę. Chciałby zobaczyć, jak to „przezimuje” – wyjaśnia Janusz Tomas, radny, który stanął przed niespełna 10 laty na czele Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika.

Jak dodaje Janusz Tomas, duży wpływ na wytrzymałość budowli ma jego położenie przy samym rondzie ks. Grudzińskiego u zbiegu ulic Kościuszki i Chojnickiej przy ruchliwej drodze krajowej nr 25.

- Nawet podczas samego mycia pomnika dużo rzeczy się poodsłaniało. Spaliny, drgania – kiedyś tego w takim stopniu jak teraz nie było. A to wszystko przenosi się na stan pomnika i jego degradacja w ten sposób stopniowo postępuje – podkreśla Tomas.

Pomnik Chrystusa Króla w Sępólnie. Historia odbudowy

Pomnik Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla ma dla mieszkańców Sępólna wymiar symboliczności. Pierwotnie postument odsłonięto 28 sierpnia 1938 roku jako wyraz wdzięczności za odzyskaną niepodległość (w 20 rocznicę tego wydarzenia) oraz jako symbol przywiązania do Krajny. Inicjatorem budowy był ksiądz Emanuel Grudziński, proboszcz sępoleńskiej parafii, którego imię nosi obecnie rondo u zbiegu ulic Kościuszki i Chojnickiej. Monument został zaprojektowany przez toruńskich rzeźbiarzy, Ignacego Zelka i Wojciecha Durka, a jego budowę sfinansowali mieszkańcy powiatu sępoleńskiego. Wówczas pomnik poświęcił biskup Stanisław Okoniewski.

Budowla przetrwała tylko rok, ponieważ między końcem września a października 1939 roku zburzyli ją hitlerowscy okupanci.
W 2012 roku zawiązał się Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika, na którego czele stanął radny Janusz Tomas. Rok później rozpoczęło się wylewanie fundamentów. Rzeźby wykonał Zakład Sztuki Kościelnej w Piekarach Śląskich. Nadzór nad pracami sprawował rzeźbiarz Adam Ziętek. W 2014 roku replika pomnika stanęła w tym samym miejscu, w którym stała pierwotnie. Pomnik poświęcił ordynariusz Diecezji Bydgoskiej Jan Tyrawa.

Monument kosztował 231 tysięcy złotych. Jego odbudowa była możliwa dzięki sprzedaży cegiełek (prawie 26 tys. zł), indywidualnym wpłatom (51,5 tys.), darowiznom w postaci materiałów i usług (118 tys. zł). Komitet otrzymał też dotację w wysokości 50 tys. Z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i 2 tys. zł od Starostwa Powiatowego w Sępólnie.

Pomnik Chrystusa Króla w Sępólnie. Symbolika postaci

Pomnik przedstawia 13 symetrycznych postaci. Stoją one na tle ściany symbolizującej rozwijający się zwój pergaminu. Centralną postacią jest Chrystus Król. Uosabia przywiązanie do wiary katolickiej i wyraz wdzięczności za przetrwanie narodu w najcięższych momentach. Orzeł Biały i Gryf Pomorski to symbole przynależności ziemi krajeńskiej do Polski i Pomorza. Wśród postaci lewego, zachodniego skrzydła znaleźli się: klęczący husarz, król Kazimierz Wielki, harcerz, powstaniec wielkopolski, pacholę i żołnierz z 1920 roku - symbolizują oni czasy historyczne, stając się wyrazem troski i waleczności o sprawy narodowe na przestrzeni wieków. Prawe, wschodnie skrzydło to postacie chłopa, robotnika, rybaka, uczonego, młodzieńca i matki z dzieckiem. To symbol czasów współczesnych, zjednoczenia na rzecz odzyskania państwowości przedstawicieli różnych stanów i zawodów. Na pomniku znalazły się również herby trzech miast powiatu sępoleńskiego: Sępólna Krajeńskiego, Kamienia Krajeńskiego i Więcborka.

Naprawa Pomnika Chrystusa Króla w Sępólnie - zdjęcia:

Paszport covidowy z krótszą datą ważności

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie