Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sierpniu 2010 r. do Lotniczego Pogotowia Ratowniczego w Bydgoszczy trafi nowoczesny śmigłowiec EC 135

(domi)
infografika Ryszard Szmitkowski/JG
Na razie 60 gmin z naszego województwa wyznaczyło miejsca, w których będzie mógł lądować nowy helikopter sanitarny.

Bydgoszcz jeden z 23 śmigłowców zakupionych przez Ministerstwo Zdrowia, otrzyma w trzeciej turze. - Czyli w sierpniu 2010 - precyzuje Justyna Wojcieszek, rzeczniczka prasowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - W styczniu śmigłowce trafią do Gdańska, Szczecina, Krakowa i Płocka, w lipcu do Warszawy i Wrocławia.

W ramach kontraktu LPR otrzyma również symulator lotów. Piloci wcześniej będą się na nim szkolić, jak lądować, gdy przestanie działać silnik lub w ciężkich warunkach atmosferycznych - mówi Wojcieszek. - Symulator to bardzo zaawansowana technologia, pilot będzie miał wizualizację terenu Polski i będzie czuł się, jak w prawdziwym śmigłowcu.

A prawdziwy śmigłowiec to sprzęt bardzo wysokiej klasy. Eurokopter EC 135 jest wykorzystywany w służbie ratowniczej w 80 proc. krajów w Europie. Justyna Wojcieszek tłumaczy:

- Standard kabiny został zmieniony na podstawie tysięcy godzin konsultacji. Polsko- szwajcarski zespół ratowników i lekarzy z bardzo długim stażem określił swoje potrzeby. Producenci dostosowali zaś maszynę do tych wymagań.

Zmiany na lepsze
W nowym śmigłowcu ratownik medyczny siedzi przy pilocie na obrotowym fotelu. Dzięki temu, w razie potrzeby, może przejęć do kabiny medycznej, by pomóc lekarzowi. Wcześniej nie było to możliwe.

Ponadto konstruktorzy przeanalizowali 40 tysięcy misji, by wyodrębnić krytyczne momenty podczas akcji ratunkowych. Okazało się, że ciągu roku było 30 przypadków zatrzymań krążenia u pacjentów. W eurokopterze jest możliwość zrobienia masażu serca bez awaryjnego lądowania. Wcześniej nie było to możliwe, bo brakowało miejsca na zrobienie prawidłowej resuscytacji, czyli na wyprostowanych rękach.

Strażacy pomogą i oświetlą
Są też zmiany techniczne. Nawet podczas dłuższej trasy można włączyć autopilota, który weryfikuje warunki pogodowe, sprawdza lądowiska. Śmigłowiec może latać przy kiepskiej widoczności, a nawet przy jej braku. Czyli, jak mówią fachowcy, przy zerowej widoczności.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało rozporządzenie, że wszystkie gminy mają wyznaczyć niestandardowe miejsca, w których będzie mógł lądować śmigłowiec.

- Może to być pole, boisko, czy stadion - tłumaczy rzeczniczka. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe zawarło umowę ze Strażą Pożarna, że podczas takich lądowań strażacy będą przyjeżdżać, by oświetlić to miejsce. Bardzo się z tego cieszymy.

W województwie kujawsko- pomorskim na razie 60 gmin wyznaczyło miejsca przystosowane do lądowania. 15 z nich musi jeszcze zostać zweryfikowanych.

- W powiecie toruńskim miejsce wyznaczyła gmina Obrowo, we Włocławku jest to stadion Leśny, w powiecie żnińskim gmina Gąsawa, zgłosiła się też gmina Osie. Z powiatu bydgoskiego nie ma na razie danych - wymienia Wojcieszek.

W Juraszu - na dachu
W naszym regionie niewiele lądowisk zarejestrowanych jest w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, czyli spełniających określone wymagania. - W Toruniu lądowisko jest przy Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym, w Żninie w Pałuckim Centrum Zdrowia - informuje rzecznik. - 10 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy jest w procesie rejestracji. Inne miejsca są tylko przystosowane do startów i lądowań śmigłowców.

Kamila Wiecińska, rzeczniczka szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy: - Mamy lądowiska przy obu szpitalach. Planujemy rozbudowę Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dra Jurasza. Przy ul. Skłodowskiej-Curie powstanie 4-piętrowy budynek na którego dachu planujemy stworzyć lądowisko. Rozbudowa rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska