Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę do Bierzgłowa, w niedzielę do Osieka nad Wisłą

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Gotycki kościół w Bierzgłowie
Gotycki kościół w Bierzgłowie Marek Weckwerth
W najbliższą sobotę 14 kwietnia Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, zaprasza turystów do udziału w kolejnej wycieczce z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

Spotkanie uczestników wyznaczone jest o godz. 8.15 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, skąd o 8.30 nastąpi wyjazd do Łubianki.

Podczas wycieczki zaplanowano zwiedzanie Ośrodka Szkoleniowego Państwowej Straży Pożarnej w Łubiance, następnie przejście do Bierzgłowa (zwiedzanie kościoła oraz wiatraka) i powrót do Łubianki. Wycieczkę o długości około 10 km poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

Bierzgłowo wzmiankowane było w 1414 roku jako wieś czynszowa należąca do komturstwa bierzgłowskiego. W czasie wojny 13-letniej (1454-1466) została zniszczona. W 1520 roku Bierzgłowo zostało mocą przywileju króla Zygmunta Starego nadane miastu Toruniowi.

Ciekawostki krajoznawcze: kościół pw. Wniebowzięcia NPM, gotycki z przełomu XIII/XIV wieku, murowany z kamienia polnego, natomiast szczyty i górne partie ścian z cegły. Wewnątrz ołtarz barokowy z początku XVIII wieku. Obok kościoła cmentarz rzymsko-katolicki z XIX wieku. Drewniany wiatrak typu „koźlak” z końca XIX wieku, zrekonstruowany i udostępniony do zwiedzania.

W niedzielę 15 kwietnia Oddział Miejski PTTK, wspólnie z Klubem Turystyki Kolarskiej "Przygoda" oraz Spółdzielnią Mieszkaniową "Kopernik", zapraszają na wycieczkę rowerową do Osieka, w ramach cyklu „Niedzielna wycieczka rowerowa”.

Zbiórka na parkingu przy Markecie OBI przy ul. Szosa Lubicka w Toruniu o godzinie 10.00. W programie przejazd na taras widokowy Wisły im. Michała Kokota, ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz konkursy z nagrodami. Długość trasy ok. 40 km.

Udział w wycieczce może wziąć każdy, kto posiada sprawny rower i niezbędną kondycję; dzieci i młodzież poniżej 18 lat mogą wziąć udział pod opieką osoby dorosłej. Wycieczkę poprowadzą przodownic y turystyki kolarskiej Hanna Ruszkowska i Waldemar Wieczorkowski.

Pierwsza wzmianka o wsi Osiek nad Wisłą pochodzi z 1388 roku i dotyczy ustanowienia parafii osieckiej. W połowie XVI wieku wieś była własnością szlachecką należącą do Mikołaja i Pawła Nałęczów. W końcu XVI wieku należała do J. Łążyńskiego, S. Łosia i W. Nałęcza. W 1729 roku dziedzicami majątku osieckiego byli Albin i Andrzej Kowalewscy a w 1746 roku należała do Mikołaja Kowalewskiego. Do rodziny Kowalewskich majątek w Osieku należał, także w 1 połowie XIX wieku, kiedy właścicielami byli: Łukasz i Grzegorz Kowalewscy.

W dniach 16-20 lipca 1831 roku Osiek był widownią przeprawy przez Wisłę armii rosyjskiej pod wodzą feldmarszałka Iwana Paskiewicza. Zostały wtedy zbudowane 3 mosty na rzece, po których przeszło wojsko liczące ponad 50.000 żołnierzy i przejechało ponad 300 dział.

W połowie XIX wieku na terenie Osieka ówczesny właściciel Kowalewski prowadził eksploatację torfu na potrzeby warzelni soli w Ciechocinku.

Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny p.w. Najświętszego Serca Jezusa został wybudowany w latach 1927-1930, w miejscu poprzedniego wzniesionego z drewna na początku XVIII wieku, który spłonął w 1925 roku. Obok kościoła stoi dzwonnica z tego samego okresu co kościół. Przed kościołem na cmentarzu przykościelnym znajduje się żeliwny krzyż z inskrypcją poświęcony dobrodziejom kościoła osieckiego, mianowicie rodzinie Kowalewskich.

We wsi znajdują się zabytkowe chaty z połowy XIX wieku o konstrukcji zrębowej lub sumikowo -łątkowej: Miejscowa Izba Regionalna ze zbiorami kultury i sztuki ludowej związanej z Osiekiem i najbliższą okolicą, posiadającą m.in. rzeźby nieżyjącego Józefa Kamińskiego, wyroby wikliniarskie oraz obrusy i serwety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska