https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Solankach budują pijalnię wód mineralnych i palmiarnię [zdjęcia]

(fi)
Migawka z placu budowy pijalni
Migawka z placu budowy pijalni Dominik Fijałkowski
Teren w okolicy ul. Rąbińskiej i zaplecza Ogrodów Papieskich. Niegdyś peryferia inowrocławskich Solanek, a obecnie centrum parku. Właśnie rozpoczęto tam budowę pijalni wód mineralnych i palmiarni.
Kto został wójtem gminy Lasowice Wielkie?

Wyniki wyborów samorządowych 2018 na wójta Lasowice Wielkie

Na miejscu krzątają się budowlańcy. Pracuje koparka. Co chwila podjeżdża ciężarowa wywrotka.

- Pracujemy tu zaledwie tydzień. Na efekty trzeba więc jeszcze trochę poczekać. Wpierw musimy uporać się z tonami ziemi, którą trzeba stąd wywieźć. Finał budowy nastąpi jesienią tego roku - usłyszeliśmy od pracowników z mogileńskiej firmy.

Robotom z zainteresowaniem przyglądają się osoby spacerujące w pobliżu placu budowy.

- Co tam będzie? Pijalnia wód? A to bardzo dobrze. Wreszcie Inowrocław stanie się uzdrowiskiem z prawdziwego zdarzenia - mówi, nie kryjąc zadowolenia, Marian Kwiatkowski, starszy mieszkaniec miasta.

Wiadomości z Inowrocławia

Nowe ze starym

Pijalnia składać się będzie z nowo wybudowanej części, którą projektanci postanowili połączyć ze stojącymi w pobliżu Ogrodów Papieskich kilkoma starszymi obiektami, należącymi niegdyś do spółki zajmującej się Parkiem Solankowym.

- Po zakończeniu budowy, w nowej części znajdzie się sala pijalni wód, palmiarnia, zaplecza sanitarne dla gości, zaplecze sanitarno-szatniowe dla pracowników oraz pomieszczenia techniczne, porządkowe i magazynowe. Oczywiście będzie to budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych - informuje Monika Dąbrowska, rzecznik ratusza.

Wyremontowane stare obiekty zaadoptowane zostaną na cele kulturalne (planuje się utworzenie m. in. ekspozycji archeologicznej) oraz na bazę magazynowo-sprzętową służb porządkowych parku.

Budowa pijalni z palmiarnią realizowana jest w ramach projektu unijnego. Łączny koszt tego przedsięwzięcia wynosi 3,9 mln zł. 60 proc. tej kwoty, to wsparcie z Unii Europejskiej. Resztę pokryje budżet miasta.

Mamy wodę

W pijalni serwowana będzie m. in. woda wydobywana w Inowrocławiu. Na terenie miasta znajdują się złoża wody mineralnej oraz leczniczej, co jest potwierdzone specjalnymi dokumentami. Ujęcia znajdują się przy ul. Miechowickiej.

- Woda do kąpieli leczniczych pochodzić będzie natomiast z ujęcia w Solankach, liczącego 500 metrów głębokości - dodaje pani rzecznik.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska