https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedwojenne miejscówki w Inowrocławiu. Zobaczcie, jak czas wolny spędzali mieszkańcy miasta. Mamy zdjęcia!

Dariusz Nawrocki
Opracowanie:
Założycielem inowrocławskiego uzdrowiska był Zygmunt Wilkoński. Do budowy zakładu kąpielowego w Inowrocławiu zachęcił bogatych mieszkańców miasta oraz okolicznych ziemian. Spółka akcyjna "Solanki Inowrocławskie" powstała w 1875 roku. Na 16 hektarach założono park. Rozpoczęto też budowę zakładów kąpielowych, domu kuracyjnego i pijalni wód zdrojowych.Tak wyglądały przedwojenne miejscówki w inowrocławskich Solankach. Zobaczcie zdjęcia >>>>
Założycielem inowrocławskiego uzdrowiska był Zygmunt Wilkoński. Do budowy zakładu kąpielowego w Inowrocławiu zachęcił bogatych mieszkańców miasta oraz okolicznych ziemian. Spółka akcyjna "Solanki Inowrocławskie" powstała w 1875 roku. Na 16 hektarach założono park. Rozpoczęto też budowę zakładów kąpielowych, domu kuracyjnego i pijalni wód zdrojowych.Tak wyglądały przedwojenne miejscówki w inowrocławskich Solankach. Zobaczcie zdjęcia >>>> Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dziś mieszkańcy Inowrocławia, turyści i kuracjusze czas wolny lubią spędzać w Solankach. Przed wojną park uzdrowiskowy wyglądał zupełnie inaczej. Okazuje się jednak, że i wtedy był popularnym miejscem spotkań. Były tu restauracje oraz stawek, po którym można było popływać łódką. Zobaczcie przedwojenne miejscówki w Inowrocławiu.

Spis treści

Początki uzdrowiska w Inowrocławiu

Założycielem inowrocławskiego uzdrowiska był Zygmunt Wilkoński. Do budowy zakładu kąpielowego w Inowrocławiu zachęcił bogatych mieszkańców miasta oraz okolicznych ziemian. Spółka akcyjna "Solanki Inowrocławiskie" powstała w 1875 roku. Na 16 hektarach założono park. Rozpoczęto też budowę zakładów kąpielowych, domu kuracyjnego i pijalni wód zdrojowych.

Najlepsze czasy Solanek w Inowrocławiu

Inowrocławskie Solanki najbardziej popularne były między pierwszą a drugą wojną światową. Powstawały tu nowe obiekty, a stare były rozbudowywane i modernizowane. Na kurację przyjeżdżali tu między innymi:

  • premier Władysław Grabski,
  • generał Władysław Sikorski,
  • generał Józef Haller,
  • olimpijczyk Janusz Kusociński,
  • aktor Ludwik Sempoliński,
  • wojewoda pomorski (później prezydent RP na uchodźstwie) Władysław Raczkiewicz.

W parku solankowym powstała pierwsza muszla koncertowa, w której występowały między innymi orkiestra wojskowa i orkiestra zdrojowa. Na popularnym wówczas bardzo stawku można było popływać łódkami. Kawiarenki i restauracje nie narzekały na brak gości.

Tak wyglądały przedwojenne miejscówki w inowrocławskich Solankach:

Największa atrakcja Solanek w Inowrocławiu

Dziś jedną z największych atrakcji Solanek są tężnie. Przed wojną w Inowrocławiu ich jeszcze nie było. Zostały wybudowane w latach 1994-2002.

Po drewnianej konstrukcji z gałązkami tarniny ścieka rozcieńczona solanka wytwarzając leczniczy aerozol, korzystnie działający w schorzeniach górnych dróg oddechowych, nerwicy i tarczycy. Inowrocławskie tężnie mają kształt dwóch połączonych pięcioboków z wieżyczką, tarasem widokowym i grzybkami inhalacyjnymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
asd
[wulgaryzm]kowo zawsze bedzie [wulgaryzm]kowem
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska