MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Solcu Kujawskim ojciec zdał mieszkanie gminie, a córka musiała szukać nowego

mc
Mieszkanka Solca Kujawskiego pytała, czy miasto ma obowiązek partycypować w remoncie mieszkania komunalnego
Mieszkanka Solca Kujawskiego pytała, czy miasto ma obowiązek partycypować w remoncie mieszkania komunalnego Maja Stankiewicz
Mieszkanka Solca Kujawskiego dostała od urzędu propozycję nowego lokum, ale odrzuciła tę ofertę. Drugą przyjęła, jak mówi, z obawy, że sąd ją eksmituje i trafi do lokalu socjalnego.

- Ojciec po kłótni ze mną zdał swoje mieszkanie gminie, a ja straciłam dach nad głową - mówi mieszkanka Solca Kujawskiego.

Sytuacja miała miejsce jesienią 2024 roku. Młoda kobieta zdecydowała się teraz zwrócić do naszej redakcji, ponieważ bezskutecznie, jak zaznacza, wnioskowała w tej sprawie do Urzędu Miejskiego w Solcu Kujawskim. Zaznacza, że w tle jest konflikt rodzinny. Były najemca, ojciec naszej Czytelniczki, mieszka obecnie u swojej partnerki.

- Zostałam bez niczego. Wywiózł nawet podstawowe sprzęty z mieszkania - dodaje mieszkanka. - Nikt nie chciał mi udzielić informacji, ile razy mogę odmówić przyjęcia proponowanego mi lokalu.

Twierdzi, że w przypadku jednego z mieszkań, które gmina przedstawiła interesantce, nie było ciepłej wody. Drugie z proponowanych lokali, miał nadawać się do generalnego remontu. Ostatecznie, jak twierdzi mieszkanka Solca Kujawskiego, umowę najmu podpisała, ponieważ, jak twierdzi, w Urzędzie Miejskim usłyszała, że sprawa zostanie skierowana "do sądu" w celu przeprowadzenia eksmisji (z mieszkania przy ul. Toruńskiej), a gmina zaproponuje wówczas lokal socjalny w "o wiele niższym standardzie".

Gmina ponosi część kosztów

Czy ze strony urzędu mieszkanka może jeszcze liczyć na możliwość zamiany mieszkania na inne? Czy Urząd Miejski ma obowiązek partycypować (zwrócić najemcy) w kosztach remontowanego mieszkania pozostającego w zasobach gminy? To pytania, które, po rozmowie z mieszkanką trafiły do Urzędu Miejskiego w Solcu Kujawskim.

"Osoby, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę mogą ubiegać się o najem tego lokalu, jeśli zamieszkiwały z najemcą do chwili opuszczenia przez niego lokalu przez okres co najmniej 3 lat(…). Jeżeli powierzchnia mieszkalna lokalu przekracza przynajmniej o połowę normy, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy, Burmistrz po zasięgnięciu opinii Komisji Mieszkaniowej, może wskazać osobie wymienionej w ust. 1 i 2 lokal o mniejszej powierzchni”.

Tak stanowi uchwała rady miejskiej z 2020 r. W związku z tym burmistrz, po zasięgnięciu opinii Komisji Mieszkaniowej, podjęła decyzję o wskazaniu mieszkance lokalu zamiennego.

- Przy podjęciu decyzji wzięto pod uwagę, że pani zajmuje sama trzypokojowe mieszkanie o powierzchni użytkowej 61,58 m2. Dlatego otrzymała dwie propozycje zawarcia umowy najmu mniejszego lokalu. Z jednej z nich skorzystała, przyjmując ofertę lokalu mieszkalnego położonego przy ulicy Robotniczej - odpowiada Zbigniew Stefański, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Solcu Kujawskim.

Termin zawarcia umowy najmu przyjętego lokalu - jak wyjaśnia rzecznik - wydłuża się dlatego, że do teraz mieszkanka Solca nie ustosunkowała się do przesłanego przez gminę projektu porozumienia, określającego zasady i sposób rozliczeń z tytułu robót remontowych, które zamierza wykonać we własnym zakresie.

Urząd wskazuje zatem wprost, że interesantka, której sprawę opisujemy, jest "osobą uprawnioną do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego o powierzchni 32,40 m2 , położonego przy ul. Robotniczej, a lokal przy ul. Toruńskiej zajmuje bez tytułu prawnego".

Procedura przejmowania lokalu jest następująca: Gmina jako właściciel przeprowadza remont i ponosi z tego tytułu pełne koszty. W wypadku mieszkania na ul. Robotniczej gmina wykona remont instalacji wodno – kanalizacyjnej polegający na podłączeniu centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, wymianie pionów kanalizacyjnych. Ponadto będzie wymieniona armatura WC, brodzik, umywalka. I te prace już trwają. Jeżeli najemca złożyłby taki wniosek, gmina wymieni także stolarkę okienną.

Ze swej strony nasza Czytelniczka zobowiązała się do wymiany na własny koszt instalacji elektrycznej, położenia płytek, usunięcia tapet i odnowienia ścian i sufitów. Gmina jako właściciel nie partycypuje już w tych kosztach.

- Dotychczas zajmowany lokal powinien zostać zdany w ciągu dwóch tygodni od przejęcia nowego mieszkania. Jeżeli remont zaplanowany przez najemcę trwałby dłużej niż owe dwa tygodnie, musi się on liczyć z koniecznością ponoszenia opłat za oba mieszkania, za to opuszczane i przejmowane. W tym drugim wypadku opłata jest naliczana za okres przekraczający te dwa tygodnie, które najemca ma na zasiedlenie. Jednak o przedłużenie okresu zasiedlenia musi wnioskować do gminy, uzasadniając taką potrzebę - mówi Zbigniew Stefański.

Zdane mieszkanie przy ul. Toruńskiej zasiedli rodzina wieloosobowa znajdująca się na liście oczekujących na przydział lokalu.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska