– Nabór do wszystkich naszych szkół będzie prowadzony do 17 czerwca – wyjaśnia Katarzyna Szczęsny, dyrektor Powiatowego Centrum Obsługi Oświaty w Rypinie. – Wtedy zakończy się pierwsza tura rekrutacji, po której będzie wiadomo, ile wolnych miejsc w danej placówce jeszcze zostało.
Nowe życie języków obcych
Rypiński ogólniak w nadchodzącym roku proponuje profile: matematyczno-fizyczny, dwa matematyczno-informatyczne (politechniczny i medialny), dziennikarsko-prawny, turystyczno-europejski, lingwistyczny, przyrodniczo-medyczny oraz sportowy.
– Nasza oferta jest bardzo szeroka, myślę że każdy znajdzie coś dla siebie – tłumaczy Sławomir Pawłowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Rypinie. – Cieszę się, że dwa lata temu wróciliśmy z kierunkiem lingwistycznym, którego przez jakiś czas w naszej szkole nie było, a okazało się, że to strzał w dziesiątkę. Udowadniają to choćby sukcesy uczniów w konkursach z języków obcych. Tradycyjnie, młodzież chętnie wybiera też kierunki ścisłe. To dobry wybór, bo absolwenci ogólniaka później z powodzeniem uczą się na najlepszych politechnikach.
Z myślą o zawodzie
Szeroką ofertę, zwłaszcza pod kątem szkolnictwa zawodowego, przygotował Zespół Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej.
– Mamy ponad 30 uczniów w każdej klasie. Największym zainteresowaniem cieszą się takie zawody jak: ekonomista logistyk, ekonomista czy informatyk. Cieszę się, że atrakcyjny staje się kierunek mechatroniczny – mówił na łamach Pomorskiej dyrektor Henryk Jan Kiełkowski.
Wkrótce ruszy też rozbudowa Ekonomika. Placówka zyska dziewięć nowych pracowni zawodowych, które będą gotowe najpóźniej w czerwcu przyszłego roku.
Nowości w Chełmickim
Wszystko wskazuje na to, że o nabór nie musi martwić się Zespół Szkół nr 3 im. Bogdana Chełmickiego, który specjalizuje się w kształceniu pod kątem rolnictwa oraz innych zawodów.
– Do wtorku wpłynęło do nas łącznie ponad 200 podań – tłumaczy dyrektor ZS nr 3 Joanna Krukowska. – Cieszę się, że oprócz sprawdzonych kierunków, młodzież decyduje się także na nasze nowe propozycje jak technik leśnik czy technik weterynarii. W tym roku utworzymy maksymalnie sześć klas.
Wielkie plany Nadroża
Na bogaty nabór liczy Zespół Szkół nr 4 im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu. Propozycja placówki dla przyszłych pierwszoklasistów obejmuje branżę budowlaną, motoryzacyjną, elektroenergetyczną, hotelarską, ogrodniczą oraz rolno-hodowlaną. Poszerzona oferta zawodów rolniczych i okołorolniczych wynika z planów przejęcia placówki przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co zapowiadał na jednej z tegorocznych sesji powiatu starosta Jarosław Sochacki.
Flash INFO, odcinek 13 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.
