Ekologicznie w Zespole Szkół nr 4 w Nadrożu
Niewiele jest na mapie województwa szkół, które mogą pochwalić się tak imponującym programem edukacji ekologicznej, jak Zespół Szkół nr 4 im. Ziemi Dobrzyńskiej w Nadrożu. Od kilkunastu lat, placówka z powodzeniem kształtuje postawy ekologiczne.
Od 2006 roku w misji dbania o wysoki stopień świadomości uczniów w kwestii środowiska, szkołę wpiera Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od tego czasu, młodzież regularnie odwiedza toruńską uczelnię. Współpraca jest owocna - z inicjatywy prof. Grzegorza Karwasza - Kierownika Zakładu Dydaktyki i Fizyki na UMK, co roku organizowane są Powiatowe Dni Nauki Przyrodniczych, a przy zespole szkół w Nadrożu powstało Liceum Przyrodniczo-Akademickie. Uczniowie szkoły mają więcej zajęć z bloku przyrodniczego. Nauka w Liceum ma często praktyczny wymiar.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
"Przy pomocy sponsorów, wśród których należy wyróżnić Przedsiębiorstwo "Remondis Eko-Punkt" i jego wiceprezesa , Henryka Powierzę i indywidualnego sponsora, Pana Benedykta Pilarskiego, zorganizowane zostały wycieczki do firm dbających o nasze środowisko" - mówi Piotr Marynowski, nauczyciel fizyki.
Młodzież miała okazję odwiedzić m. in. jedną z najnowocześniejszych w Europie Sortowni Stłuczki Szkła w Pile czy zobaczyć z bliska proces utylizacji w przedsiębiorstwie "Polowat" w Bielsko-Białej. "Możliwość wizyty w przedsiębiorstwach, gdzie procesy recyklingu zostały przedstawione w sposób techniczny i szczegółowy, połączona ze zwiedzaniem zabytków w odwiedzanych miastach, w znaczącym stopniu przyczyniła się do wzrostu zainteresowania ochroną środowiska naturalnego u tych młodych ludzi oraz w ich najbliższym otoczeniu" - twierdzi Marynowski.
Czytaj także: Land Art - Artyści dla Ziemi w Toruniu: sztuka w parku na Jakubskim [zdjęcia]
W najbliższym czasie uczniów "czwórki" czeka kolejna ekologiczna eskapada - tym razem do zakładu "Mondi" ze Świecia.
Czytaj e-wydanie »