
Zgodnie z obowiązującym w Kościele katolickim Kodeksem Prawa Kanonicznego ksiądz ma prawo odmówić pogrzebu heretykom - czyli osobom, które zaprzeczają prawdom wiary.

Zgodnie z obowiązującym w Kościele katolickim Kodeksem Prawa Kanonicznego ksiądz ma prawo odmówić pogrzebu schizmatykom - czyli osobom, które odłączyły się od Kościoła z powodu nieuznawania zwierzchnictwa papieża.

Prawo odmowy przysługuje wyłącznie w stosunku do osób, które przed śmiercią nie dały żadnych oznak pokuty. Zalicza się do nich nie tylko spowiedź (wraz z rozgrzeszeniem), ale też samą prośbę o kapłana (nawet jeśli nie zdąży przybyć na miejsce) oraz zewnętrzne wyrażenie żalu i skruchy, np. poprzez bicie się w pierś bądź ucałowanie krzyża. Taką oznakę pokuty zmarłego musi potwierdzić chociażby jeden wiarygodny świadek.

Ksiądz odmawia pogrzebu osobom nieochrzczonym. Jednak nie ma prawa odmówić pogrzebu dzieci, które zmarły przed chrztem, jeśli rodzice mieli zamiar je ochrzcić a także katechumenom - czyli osobom jeszcze nieochrzczonym, ale przygotowującym się do przyjęcia chrztu i pozostałych sakramentów.