
Czy ksiądz może odmówić pogrzebu katolickiego? Okazuje się, że nie wszystkim osobom ochrzczonym przysługuje pogrzeb katolicki.
Komu ksiądz może odmówić pogrzebu? W jakich sytuacjach ksiądz może odmówić katolickiego pochówku? Zobacz teraz konkretne przypadki w naszej galerii >>>>>

Zgodnie z obowiązującym w Kościele katolickim Kodeksem Prawa Kanonicznego ksiądz ma prawo odmówić pogrzebu jawnym grzesznikom, których pogrzeb mógłby zgorszyć wiernych. Kategoria jawnych grzeszników jest wyjątkowo nieprecyzyjna i może być różnie interpretowana przez poszczególnych duszpasterzy. Zwykle przyjmuje się jednak, że obejmuje ona osoby, które żyły w związkach niesakramentalnych.
- W przypadku konkubinatu, gdy nie istniała żadna przeszkoda do zawarcia małżeństwa, sprawa wydaje się stosunkowo prosta. Zainteresowane osoby wykazują najczęściej złą wolę, nie chcąc zawrzeć prawdziwego małżeństwa. Duszpasterz posiada więc prawo do odmowy pogrzebu lub przynajmniej do odprawienia w sposób mniej uroczysty samej ceremonii — czytamy na stronie opoka.org.pl.

Zgodnie z obowiązującym w Kościele katolickim Kodeksem Prawa Kanonicznego ksiądz ma prawo odmówić pogrzebu osobom, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze, na przykład w ten sposób chciały okazać swój brak wiary w zmartwychwstanie.

Zgodnie z obowiązującym w Kościele katolickim Kodeksem Prawa Kanonicznego ksiądz ma prawo odmówić pogrzebu notorycznym apostatom. Trzeba jednak zaznaczyć, że notoryczna apostazja – czyli publiczne i całkowite wyrzeczenie się wiary chrześcijańskiej – nie jest równoznaczna z notorycznym niepraktykowaniem. Tym samym kapłan nie powinien odmawiać pogrzebu osobie, która nie chodziła do kościoła tudzież nie przystępowała do sakramentów, bądź nie przyjmowała księdza po kolędzie, chyba że należała ona do tzw. jawnych grzeszników.