- Jest coraz większe zainteresowanie produktami typy Fair Trade, ale też startujemy z bardzo niskiego poziomu - mówi Zbigniew Szalbot z portal fairtrade.net.pl - Klienci na "Fairtrade" to zazwyczaj bardzo świadomi konsumenci. Ta wiedza rośnie również dzięki fali osób, które kilka lat temu wyjechały w celach zarobkowych do Anglii, a teraz powoli powracają. Trudno w UK nie zauważyć Sprawiedliwego Handlu. Produkty są obecne praktycznie wszędzie, a media poświęcają tej inicjatywie wiele miejsca. Rozpoznanie znaku Fairtrade sięga 80 proc., u nas jest to około 8 proc.
Czytaj też: Handel może być sprawiedliwy!
Co roku w pierwszą sobotę maja obchodzony jest Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Dzięki wizycie Johna Kanjagaile z Tanzanii i Beauty Zibula z RPA Torunianie będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o tej alternatywnej, etycznej wizji biznesu, której celem jest poprawa sytuacji mieszkańców krajów rozwijających się.
Jak robić "sprawiedliwe" zakupy?
Sprawiedliwy Handel to partnerstwo w handlu oparte na dialogu, przejrzystości i szacunku, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym. Oferuje lepsze warunki handlowe i broni praw producentów i pracowników krajów rozwijających się.
W Toruniu działa kilka organizacji oraz grup starających się przybliżać idee świadomej konsumpcji, łączącej idee sprawiedliwego handlu, jak i recyklingu i akcji konsumenckiego nacisku na firmy.
A czy Polki i Polacy chętnie sięgają po fair tradowe towary? Czy mając do wyboru zwykle tańsze, dużych korporacji nadal wolą "tradycyjne"? - Z badania, które na zlecenie Koalicji przeprowadziła firma Gemius wynika, że sporo osób byłoby otwartych na zapłacenie nieco wyższej ceny za "etyczny" produkt - odpowiada Zbigniew Szalbot.
Co możemy zrobić, by poprawić sytuację osób pracujących w krajach III Świata? - Konsumenci i konsumentki mogą przede wszystkim przyłączyć się do akcji nawołujących wielkie firmy odzieżowe do zapewnienia godnych warunków pracy - wyjaśnia Anna Paluszek, kordynatorka kampanii "Modnie i etycznie" w Polskiej Akcji Humanitarnej. - Między innymi poprzez stronę polskiego oddziału www.cleanclothes.pl wpisując się na listę Pilnych Apeli. Dzięki nim już wielu pracownikom z krajów Południa udało się ustalić inne niż zwyczajowe warunki pracy, które nie pozwalały na rozwój czy stabilizację.
Czytaj też: Możemy pomóc mieszkańcom biednych krajów Afryki
Obchody rozpoczną się już 6 maja od spotkania z Johnem Kanjagaile (dyrektor departamentu ds. eksportu w spółdzielni Kagera Cooperative Union z Tanzanii) z uczniami Gimnazjum nr 10 i Gimnazjum nr 34. Jego wizyta jest częścią szerszego projektu edukacyjnego obejmującego Polskę, Czechy i Węgry. Spółdzielnia Kagera Cooperative Union od 1990 roku produkuje kawę rozpuszczalną w ramach Sprawiedliwego Handlu. Uczciwa wymiana handlowa gwarantuje rolnikom godziwe wynagrodzenie oraz możliwości rozwoju. John opowie, jak żyje się w Tanzanii oraz co Sprawiedliwy Handel zmienia w życiu tamtejszych rolników.
O modzie i kawie z etycznej perspektywy
Kagera to region w północno-zachodniej Tanzanii, gdzie rolnicy zajmują się głównie uprawą kawy. Typowy drobny rolnik posiada około pół hektara ziemi, z której musi wyżywić sześcioosobową rodzinę, opłacić dzieciom naukę w szkole oraz pokryć wszelkie inne wydatki. Nic dziwnego, że w takich warunkach trudno związać koniec z końcem. A jednak każda filiżanka kawy, herbaty, tabliczka czekolady czy łyżeczka cukru może przyczynić się do poprawy losu mieszkańców krajów rozwijających się, takich jak Tanzania.
- Nasza spółdzielnia zrzesza ponad 90 tysięcy drobnych rolników. Od 1990 roku produkujemy kawę rozpuszczalną w ramach Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade). Dzięki kontraktom Sprawiedliwego Handlu nasi rolnicy otrzymują godziwe wynagrodzenie, a fundusze z dodatkowej premii są przeznaczane na budowę szkół, przychodni, ochronę środowiska i inwestycje w zakłady przetwórcze – mówi John Kanjagaile.
Czytaj też: Cena sprawiedliwa dla każdego
Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu 8 maja 2010 (sobota)
W sobotę o godzinie 9:00 rozpocznie się audycja „Śniadanie Fair Trade w Radio GRA” ze specjalnym udziałem Beauty Zibula z RPA – działaczki na rzecz praw pracowniczych w fabrykach odzieżowych oraz przedstawicieli i przedstawicielek toruńskich organizacji. W trakcie audycji będzie można dowiedzieć się co nas łączy z ludźmi z krajów rozwijających się oraz jak być świadomym konsumentem w Toruniu.
Na majówkę Fair Trade na Barbarce, początek o godzinie 14:00, zapraszają TSE Tilia, Polska Akcja Humanitarna, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, czasopismo Biokurier oraz portale www.ekologiczny.torun.pl i www.fairtrade.net.pl.
W programie m.in. degustacja kawy, herbaty i gorącej czekolady Sprawiedliwego Handlu, możliwość zakupu produktów Sprawiedliwego Handlu oraz konkurs na temat świadomej konsumpcji. Oprócz tego czynne będą stoiska edukacyjno-informacyjne z wieloma atrakcjami i konkursami z nagrodami dla najmłodszych.
