Platforma Obywatelska w Toruniu od kilku miesięcy współpracuje z prezydentem miasta w celu poprawy jakości powietrza w mieście.
- Jednakże bez finansowego wsparcia ze strony rządu, nie uda się skutecznie przeciwdziałać smogowi - zaznacza radny Paweł Gulewski, który wczoraj zaprezentował treść apelu w sprawie wsparcia samorządów w walce ze smogiem. Jak zaznacza Gulewski, apel miałby być przyjęty przez Radę Miasta Torunia na
najbliższej sesji i skierowany do Prezesa Rady Ministrów.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
W apelu proponują m.in. stworzenie rządowego programu ograniczenia niskiej emisji poprzez dofinansowanie wymiany źródeł ciepła na nieemisyjne lub spełniające kryteria zawarte w unijnych rozporządzeniach oraz stworzenie programu pomocy dla osób gorzej uposażonych, które ponoszą zwiększone koszty na skutek zmiany systemu ogrzewania na jeden z systemów nieemisyjnych.
W apelu znalazły się także następujące postulaty: wprowadzenie norm jakości węgla; zakaz sprzedaży detalicznej mułu i flotu węglowego, drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20 proc. oraz sprzedaży i instalacji pieców o emisji wyższej niż wyznaczona w unijnych rozporządzeniach.
Postulują też obniżenie podatku na ekologiczne środki spalania, niższą akcyzę na ogrzewanie gazowe oraz wprowadzenie przepisów umożliwiających skuteczne karanie osób i instytucji łamiących wprowadzone normy emisji trujących substancji. Podczas konferencji podsumowano też działania podejmowane przez miasto w celu poprawy stanu powietrza w ramach „pakietu antysmogowego”. Są to m.in. dofinansowania na likwidację niskosprawnych pieców i palenisk domowych opalanych węglem i koksem.
W 2017 roku skorzysta z nich ok. 180 osób. Zlikwidowanych zostanie 94 kotłów centralnego ogrzewania i 335 pieców kaflowych.
Straż Miejska, dzięki dotacji z UMT, zakupiła sprzęt do kontroli powietrza - samochód i detektor gazów, a niedługo otrzyma również specjalistycznego drona.
W mieście pojawi się także 10 stacji pomiarowych, badających jakość powietrza. Będą one instalowane głównie na budynkach oświatowych.
INFO Z POLSKI 21.09.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju
