Pracownicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego przy współpracy z chiropterologiem dr. Mateuszem Ciechanowskim z katedry ekologii i zoologii kręgowców, wydziału biologii, Uniwersytetu Gdańskiego oraz przyrodnikami z "Salamandra" i Akademickiego Koła Chiropterologicznego "Salamandry" w Gdańsku zakończyli zimową inwentaryzację nietoperzy w parku.
Przeczytaj także: Pracownicy Tucholskiego Parku Krajobrazowego policzyli nietoperze
Grupa specjalistów zinwentaryzowała 16 stanowisk zimowania nietoperzy w Parku. Chiropterolodzy poszukiwali chronionych ssaków w przydomowych piwnicach, ziemiankach, piwnicach w budynkach gospodarczych, studniach, podziemnym kanale będącym pozostałością starego młyna. Nietoperze hibernujące w trudno dostępnych szczelinach zlokalizowano za pomocą kamer inspekcyjnych.
W ciągu dwóch dni inwentaryzacji oznaczono 40 osobnikówreprezentowanych przez trzy gatunki: gacek brunatny plecotus auritus, nocek natterera myotis nattereri i mopek barbastella barbastellus.
- Jak co roku spotkaliśmy się z ogromną życzliwością mieszkańców parku, za co bardzo dziękujemy - podkreślają pracownicy TPK. - Wiosną samice nietoperzy gromadzą się w tzw. kolonie rozrodcze, liczące w Polsce od kilku do kilkuset osobników. W maju samica rodzi i wychowuje tylko jedno, rzadko dwa młode w ciągu roku.
Park w ramach działania pt. "Czynna ochrona nietoperzy w TPK" współfinansowanego przez WFOŚiGW w Toruniu oraz województwo poza zimową inwentaryzacją nietoperzy w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy oraz nadleśnictwami zamierza zainstalować około 30 budek dla nietoperzy, które w latach następnych będą systematycznie inwentaryzowane.
Czytaj e-wydanie »