W naszym kraju te pajęczaki występują w kilkunastu odmianach, najpospolitszym gatunkiem jest kleszcz pastwiskowy (Ixodes ricinus). Kleszcze żyją głównie:
- w lasach liściastych i mieszanych;
- na obszarach trawiastych;
- w gęstych zaroślach, paprociach;
- na terenach zieleni miejskiej.
Kleszcze szczególnie przyciąga ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Po powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze, należy dokładnie obejrzeć całe ciało, w tym owłosioną skórę.
Mapa kleszczy 2023
Mapa kleszczy to miejsce gdzie internauci zgłaszają pojawienie się kleszcza w danym miejscu. Dzięki czemu inni spacerowicze będą wiedzieli gdzie szczególnie powinni uważać.
Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).
Zobacz także: W ten sposób uchronisz się przed kleszczami. Oto najlepsze patenty - warto o nich pamiętać w 2023 roku
Kleszcze to jedne z najgorszych pajęczaków. Kleszcze, poprzez ukłucie, mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne. W Europie do takich chorób należą borelioza i kleszczowe zapalenia mózgu. Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń, które występuje w naszym klimacie.
Tu w Kujawsko-Pomorskiem trzeba szczególnie uważać
Na podstawie "Mapy kleszy" przygotowaliśmy miejsca w województwie kujawsko-pomorskim w których odnotowano pojawienie się kleszczy. Szczegóły znajdziecie w poniższej galerii:
