Obserwować niebo będą nie tylko uczniowie Zespołu Szkół, ale również mieszkańcy.
Mieszkańcy i miłośnicy astronomii wybrali się z Piotrem Majewskim, współtwórcą programu planetarium TVP, w wirtualną podróż do świata planet i ich księżyców. Gimnazjaliści, za pośrednictwem teletransmisji, połączyli się z rówieśnikami z astrobazy w Jabłonowie Pomorskim, którzy pomogli im złożyć teleskop. Obiekt poświęcił ks. proboszcz Marek Linowiecki.
Przeczytaj także:W Kruszwicy otwarto astrobazę [zdjęcia, wideo]
Bliżej gwiazd
Astrobaza, jedna z trzynastu w województwie, powstała na planie koła o średnicy ok. 10 m. Ma 8 m wysokości, trzy kondygnacje, a na nich: sterownię ze stanowiskami komputerowymi, toaletę i magazynki na sprzęt, platformę teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny. Kopuła jest zautomatyzowana. Unisławską astrobazą opiekują się nauczyciele z Zespołu Szkół na czele z dyrektorem Markiem Jabłońskim.
- Do obserwatorium zapraszamy zarówno najmłodsze dzieci, jak i seniorów z okolic, którzy chcieliby choć raz spojrzeć w gwiazdy przez teleskop - mówi Marek Jabłoński.
W szkole funkcjonują kółka astronomiczne dla młodzieży, w zależności od poziomu zaawansowania. Drzwi astrobazy otworzą się też dla mieszkańców wsi i okolic.
- Zapraszamy do obserwatorium w każdą środę, między godziną 18 a 21 zarówno mieszkańców naszej gminy, jak i ościennych, a nawet innych powiatów - zachęca Jakub Danielewicz, wójt gminy Unisław. - Jesteśmy otwarci na współpracę i szczerze zapraszamy. Wszystkim zainteresowanym służyć radą i pomocą będą koordynator Marek Jabłoński i opiekun obserwatorium Monika Bobin. Ruchome będą dni otwarcia, w zależności od pogody.
Trzecią grupą, która będzie mogła korzystać z urządzeń w astrobazie, będą współpracujące ze szkołą stowarzyszenia, instytucje związane z astronomią. Pierwsze kontakty już zostały nawiązane.
- Chodzi o wymianę doświadczeń, ale też możliwość odwiedzania się i praktycznego korzystania z naszych baz - podkreśla Marek Jabłoński. - Współpracujemy między innymi z prężnie działającą grupą "Milky Way" z Borówna, której członkowie mają doświadczenie, sprzęt przenośny, a nawet organizują zloty astronomiczne.
Mile widziane w obserwatorium będą też przedszkolaki. Nie sięgną wprawdzie do największego z teleskopów, ale gwiazdy, ptaki czy nawet plamki na słońcu zobaczą przez te mniejsze.
- Główny element wyposażenia to czternastocalowy automatyczny teleskop Meade LX 200 ACF - mówi Marek Jabłoński. - Mamy też ośmiocalowy teleskop przenośny Celestron, wysoce zautomatyzowany oraz kilka lornetek z piętnastokrotnym powiększeniem. Teleskop Coronado wykorzystywać będziemy do obserwowania słońca. Ponadto, na wyposażeniu jest astronomiczna kamera i aparaty fotograficzne, które można podłączyć do teleskopu.
Do astrobazy ma dotrzeć stacja meteorologiczna.
- Dzięki niej będziemy mogli wykonać pomiary prędkości wiatru, temperatury czy ciśnienia - wymienia dyrektor.
Chcą wychować pasjonatów
Od dziś astrobaza gościła będzie kolejno uczniów wszystkich klas Zespołu Szkół.
- Chcemy, by weszło tu każde dziecko - wyjaśnia dyrektor. - Dla wielu będzie to możliwość poznania czegoś nowego, pierwsza okazja, by spojrzeć w niebo przez profesjonalny teleskop. Przekonają się na przykład, że Saturn rzeczywiście ma pierścienie i będzie to przeżycie estetyczne. Inni mogą doświadczyć przeżyć duchowych, gdy ujrzą mgławice czy galaktyki, których nie zobaczyliby gołym okiem. Może ktoś odkryje w sobie pasję naukową, zacznie przykładać się do nauki przedmiotów ścisłych: fizyki, matematyki czy informatyki.
Obserwatorium powstało dzięki wsparciu z RPO. Koszt budowy i zakupu wyposażenia to 299 tys. złotych. Całkowity koszt realizacji projektu to ok. 4,2 mln złotych.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »