Jedną z opcji, z której mogą skorzystać uczniowie z powiatu wąbrzeskiego jest nauka w Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie. W tej szkole młodzi mogą uczyć się na jednym z trzech profili klas: humanistyczno-medialnym z rozszerzonymi językami polskim i angielskim oraz wiedzą o społeczeństwie, przyrodniczo-medycznym z rozszerzoną biologią i chemią oraz fizyką lub geografią oraz w klasie o profilu matematyczno-informatycznym z rozszerzoną matematyką, informatyką oraz fizyką bądź geografią.
Podanie o przyjęcie do liceum można składać do 10 lipca osobiście przy ul. Wolności 35 lub mailowo na adres: [email protected]. Więcej informacji można uzyskać pod numerem tel. 566-882-285 lub na stronie internetowej tutaj.
Kolejną opcją dla uczniów jest nauka w utworzonym od 1 września 2020 r. Zespole Szkół w Wąbrzeźnie, o czym pisaliśmy tutaj. O powstaniu Zespołu Szkół zdecydowały przede wszystkim względy finansowe. W skład nowego Zespołu mają wchodzić szkoły, dla których organem prowadzącym jest powiat wąbrzeski, tzn.: Technikum w Wąbrzeźnie, Liceum Ogólnokształcące w Wąbrzeźnie, Branżowa Szkoła I Stopnia w Wąbrzeźnie, Szkoła Policealna w Wąbrzeźnie, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wąbrzeźnie, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Wąbrzeźnie, Centrum Kształcenia Zawodowego w Wąbrzeźnie, a także internat we Wroniu. Jak można wnioskować, uczniowie po połączeniu tylu szkół mają do wyboru szereg propozycji kształcenia w jednej placówce.
Jedną z nich jest wybór liceum ogólnokształcącego w tym Zespole Szkół w Wąbrzeźnie, ale o kierunku służby mundurowe.
Uczniowie mogą także zdecydować się na technikum, a tutaj do wyboru jest wiele zawodów:
- mechanik,
- logistyk,
- mechatronik,
- hotelarstwa,
- organizacji turystyki,
- ekonomista,
- handlowiec,
- urządzeń sanitarnych,
- urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,
- informatyk - informatyka w wojsku,
- żywienia i usług gastronomicznych,
- architektury krajobrazu,
- ochrony środowiska,
- usług fryzjerskich,
- budownictwa,
- informatyk,
- rolnik.
Z kolei młodzi, którzy chcą jak najszybciej rozpocząć swoją przygodę z pracą mają możliwość wybrania szkoły branżowej. Także w tym przypadku jest w czym wybierać. W ramach branżowej szkoły I stopnia można uczyć się w określonych zawodach:
- operator obrabiarek skrawających,
- mechanik - monter maszyn i urządzeń,
- fryzjer,
- sprzedawca,
- klasy wielozawodowe, np. operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, cukiernik, kucharz, stolarz, piekarz, lakiernik pojazdów samochodowych, elektryk, mechanik pojazdów samochodowych, elektromonter, krawiec, fryzjer,
- klasa integracyjne wielozawodowa.
Dokumenty rekrutacyjne należy składać w szkole przy ul. ul. Żeromskiego 6 do 10 lipca. Więcej informacji można uzyskać pod numer tel. 566-881-352 oraz na stronie internetowej tutaj.
