Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W weekend w Toruniu obchodzimy Święto Rodziny

Rozmawiała Kamila Mróz
- Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak ważne są właściwe relacje w rodzinie - mówi dr Alina Matlakiewicz, pedagog i psycholog biznesu.

Święto Rodziny w Toruniu

Szczegóły na stronie www.swietorodziny.eu

dr Alina Matlakiewicz

W weekend w Toruniu obchodzimy Święto Rodziny
Tutys Szabelski

(fot. Tutys Szabelski)

- Fundacja "Nadzieja dla rodzin" organizuje w weekend (9-11.09) Święto Rodziny, proponując mieszkańcom Torunia bezpłatne wejściówki do restauracji, teatrów czy na wystawy. To bardzo potrzebna inicjatywa, bo wolny czas wspólnie rzadko spędzamy. Ale może po prostu dlatego, że go niemal nie mamy?
- Dokładnie. Bo wolny czas to ten, który pozostaje nam po wykonaniu czynności związanych z codziennością, z zaspokojeniem potrzeb. Jesteśmy już na takim etapie rozwoju społecznego, że praca zawodowa wymaga od nas więcej niż 20 lat temu, a jeszcze wiele osób się dokształca. To dobrze, bo dzięki temu jesteśmy też bardziej świadomi tego, jak ważne są właściwe relacje w rodzinie. Mimo wszystko badania pokazują, że w ciągu ostatnich 15 lat sytuacja powoli, ale zmienia się na lepsze.

- Można się przerażać, że według badań TNS OBOP aż 58 procent respondentów wspólnie ogląda telewizję, a 37 proc. chodzi na zakupy. Oglądanie jednak nic nie kosztuje, a zakupy trzeba po prostu zrobić.
- To też jest powiązane ze zmęczeniem, bo wówczas dokonujemy łatwiejszych wyborów, a oglądanie telewizji takie właśnie jest. Tym bardziej że aktywność na świeżym powietrzu w naszym klimacie wydaje się ograniczona, a jeszcze nie mamy tak rozwiniętej infrastruktury rekreacyjnej.

Czytaj także: Toruń. Śniadanie na Trawie 2011: było eko! [zdjęcia]

- Martwimy się, że tylko 5 proc. rodzin razem odwiedza miejsca kultury. Można to jednak zrozumieć. Wyjście czteroosobowej rodziny na film, z popcornem i piciem jest przecież sporym wydatkiem.
- Właśnie dlatego bardzo się cieszę z takich inicjatyw organizacji pozarządowych, jak ta "Nadziei dla rodzin". Tam są ludzie, którzy mają wizję, pewną dojrzałość, może sami doświadczają niektórych sytuacji i chcą się dzielić. Dlatego myślę, że więcej będzie takich działań oddolnych. Ponieważ niedostępność finansowa jest dużym ograniczeniem. Ale też sporo osób nie idzie np. do teatru, bo mentalnie nie ma takiej potrzeby, nie została ona rozbudzona. Dlatego te sposoby spędzania wolnego czasu to też wdrażanie do pewnych nawyków.

- Być może teraz w weekend, dzięki darmowym biletom, niektórzy zrobią ów pierwszy krok. I zasmakują...
- Mamy nadzieję. Poza tym chciałabym zwrócić uwagę na to, że dzieci są jednak dowożone na różne zajęcia. Byłoby dobrze, jeśli w ich ramach integrowano by całe rodziny, włączając je w bale, pikniki i inne przedsięwzięcia, które wymagają jakieś innowacyjności.

- Jaka jest dzisiejsza, przeciętna toruńska rodzina?
- Toruńska jest i tak w dobrej sytuacji, bo statystycznie mieszka tu sporo osób z wyższym wykształceniem, z dużym potencjałem intelektualnym. I to widać, bo inicjatyw kulturalnych w naszym mieście jest naprawdę sporo. A wspólne spędzanie czasu wpływa na nasze relacje w rodzinie.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska