Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wielgiem dbają o wizerunek gminy, by wszystkim żyło się dobrze

Małgorzata Chojnicka
Małgorzata Chojnicka
W gminie Wielgie dbają o porządek
W gminie Wielgie dbają o porządek Małgorzata Chojnicka
W gminie Wielgie nie tylko postawiono na jakość dróg, ale również na estetykę. Są ładne skwerki z klombami, a przede wszystkim jest bardzo czysto. To zasługa pracowników, zatrudnionych i w ramach robót publicznych, i prac społecznie użytecznych. To w sumie ponad 30 osób.

W gminie Wielgie nie tylko postawiono na jakość dróg, ale również na estetykę. Są ładne skwerki z klombami, a przede wszystkim jest bardzo czysto. To zasługa pracowników, zatrudnionych i w ramach robót publicznych, i prac społecznie użytecznych. To w sumie ponad 30 osób.
Systematycznie sprzątane są chodniki, jest wykaszana trwa i dba się o stan klombów. Te działania przynoszą efekty, które widać na pierwszy rzut oka. To wizytówka gminy.
- Kiedy tylko przejeżdżam przez Wielgie, zawsze natrafiam na pracowników w odblaskowych kamizelkach, którzy sprzątają – chwali pani Iwona, mieszkanka Lipna. – Tam naprawdę jest wyjątkowo czysto i schludnie. Wiadomo, że to przede wszystkim zasługa mieszkańców, ale widać, że gmina naprawdę dba o porządek.
Trwa usuwanie azbestu, które zostało dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Gmina na ten cel otrzyma 58 tys. zł. Zostaną one przeznaczone na zdjęcie eternitu z dachów przez specjalistyczną firmę i jego utylizację.
Gmina Wielgie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych otrzymała dofinansowanie na przebudowę drogi Płonczyn – Zakrzewo w wysokości 1,5 mln zł. To 70 proc. wartości kosztorysowej zadania. Już został rozstrzygnięty przetarg, który wyłonił wykonawcę. Jak się okazało, inwestycja ta będzie o wiele tańsza, bo zwycięska oferta opiewa na 930 tys. zł. Pozostałe były w podobnej wysokości, a więc nie można tu mówić o rażąco niskiej cenie. Prace rozpoczną się na przełomie lipca i sierpnia. Droga powinna być gotowa pod koniec września.
– W ramach tego zadania zostanie przebudowany odcinek o długości 1750 m – mówi Tadeusz Wiewiórski, wójt gminy Wielgie. - Powstanie droga o nawierzchni asfaltowej. Chciałbym gorąco podziękować rolnikom, którzy na jej poszerzenie przekazali bezpłatnie swoje grunty. Przygotowujemy również dokumentację na przebudowę drogi w Zadusznikach. W tym przypadku również będziemy się ubiegać o dofinansowanie. Zdaję sobie sprawę, że mieszkańcy chcieliby, aby wszystkie drogi miały nawierzchnię asfaltową. Systematycznie przebudowujemy je na miarę naszych możliwości finansowych. Najpierw wybieramy te, które łączą już istniejące ciągi komunikacyjne.
Na stan dróg gminnych nie można narzekać. Wiosną drogi gruntowe zostały utwardzone kamiennym kruszywem. Na ten cel przeznaczono środki z funduszu sołeckiego, gdyż taką decyzję podjęli mieszkańcy podczas spotkań wiejskich. Za 311 tys. zł zakupiono ponad 4 tys. ton kruszywa. Wykonawca zadania utwardził nim wskazane drogi. W gminie takich dróg jest 110 km.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Aleja Wielkiej Wyspy nasadzenia drzew

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska