Budowa ścieżek z udziałem Urzędu Marszałkowskiego, sześciu gmin i starostwa powiatowego jest testem dojrzałości samorządności naszego regionu - uważa mec. Mariusz Moneta, prawnik ZGZK. Podkreśla, że miasta Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek i Nieszawa oraz gminy wiejskie Aleksandrów Kujawski i Waganiec mają zarezerwowane pieniądze na ten cel.
Pomóc trzeba gminie Raciążek, niewielkiej i niebogatej, która ma najdłuższy (5, 45 km) odcinek ścieżki na swoim terenie.
- Już na etapie wstępnych przygotowań burmistrz Ciechocinka, jak i Starostwo Powiatowe w Aleksandrowie Kujawskim, deklarowali wsparcie finansowe w realizacji inwestycji przez gminę Raciążek - podkreślono w piśmie ZGZK, skierowanym do starostwa. Ścieżki mają mieć łącznie 19,74 km długości. Zlokalizowano je wzdłuż ok. 5 km dróg wojewódzkich, ok. 12 km dróg powiatowych i ok. 2,7 km dróg gminnych.
W ZGZK podkreślają, że choćby z tego powodu, że ścieżka będzie biegła głównie wzdłuż dróg powiatowych, powiat powinien się włączyć w tę inwestycję.
Którędy mają biec rowerowe trasy? W Aleksandrowie Kujawskim ścieżki w ramach jednego zadania ZGZK mają powstać dwie: jedna od stacji PKP wzdłuż ul. Wojska Polskiego do alei M. Danilewicz-Zielińskiej i druga - od ul. Sikorskiego, wzdłuż ulic: Kochanowskiego, Słonecznej, do ul. Granicznej, następnie wzdłuż ulic: Granicznej, Stachury, Słowackiego, Przemysłowej do granic miasta. Dalej, na terenie gminy Aleksandrów Kujawski - w pasie drogi wojewódzkiej przez Stawki, Odolion i Nowy Ciechocinek do Ciechocinka.
W Ciechocinku jej trasę wytyczono ulicami: ul. Kopernika do przejazdu kolejowego, gdzie połączy się z istniejącą ścieżką w pasie nowej obwodnicy oraz wzdłuż ul. 700-lecia i Nieszawskiej.
W Nieszawie wzdłuż ul. Ciechocińskiej, Starościńskiej, Noakowskiego do Pl. Kazimierza Jagiellończyka. W gm. Waganiec ma połączyć Waganiec ze Zbrachlinem.