Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wąbrzeźno. Ekspresem powstaje kort do squasha

Małgorzata Osip
Wojciech Majerowski zajmuje się montażem konstrukcji stalowej hali do squasha
Wojciech Majerowski zajmuje się montażem konstrukcji stalowej hali do squasha Małgorzata Osip
W nowym kompleksie sportowym wszyscy znajdziemy rozrywkę, a niepełnosprawni pracę. Nowy obiekt powinien być gotowy już w grudniu.

Przy kręgielni Mango powstają: boisko do gry w squasha i sala do fitnesu. Będą to kolejne obiekty sportowe, z których będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy powiatu.
Prace przy budowie rozpoczęły się w połowie listopada, a zakończyć się mają już w grudniu.

Wiadomości z Wąbrzeźna

Prace idą szybko

- W styczniu powinniśmy zagrać w squasha - mówi Marta Kowaliszyn, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej, prezes Wąbrzeskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski. - Póki co podłączone zostały już kanalizacja i gaz. Tak szybka budowa jest możliwa dzięki lekkiej architekturze obiektu. Pracuje dla nas wąbrzeska firma "Nivelo", wyspecjalizowana w takim budownictwie.
Sam kort do squasha kupiony zostanie w całości od wytwórcy, który go też zamontuje. Jego cena to około 140 tys. zł.

Wąbrzeźno. Woda w basenie może być cieplejsza

Kto płaci? Urząd Marszałkowski

Cała inwestycja warta jest około 700 tys. zł. Pieniądze te wykłada Urząd Marszałkowski. To on wsparł rozbudowę Zakładu Aktywności Zawodowej, który powstał w 2007 r, a w którego ramach działają już kręgielnia, boisko wielofunkcyjne z kortem tenisowym oraz sala rehabilitacyjna.
Plany dotyczące budowy boiska do squasha pojawiły się już wcześniej. - Myślałam o tym już, gdy budowana była kręgielnia. Chciałam żeby mieściły się w jednym budynku, ale wtedy kręgielnia straciłaby swój charakter - dodaje kierownik WTZ. - Teraz była możliwość zdobycia pieniędzy na rozbudowę ZAZ-u i postanowiliśmy ją wykorzystać.

Pracują niepełnosprawni

W ZAZ-ie pracę znajdują osoby niepełnosprawne. Obecnie zatrudnienie ma tutaj 20 osób. Po wybudowaniu boiska do squasha, zajęcie znajdzie tu kolejnych sześciu niepełnosprawnych.
- Bezrobocie jest teraz ogromne, a niepełnosprawnym o pracę jest jeszcze trudniej. Chcemy zrehabilitować ich zawodowo, liczymy na to, że niektórym uda się później znaleźć pracę na otwartym rynku - wyjaśnia Marta Kowaliszyn.

Dystans coraz mniejszy

- Prowadząc ZAZ o takiej sportowej tematyce przekraczamy pewną barierę. Przychodzą do nas ludzie, którzy płacą za rozrywkę. Niepełnoprawni się rehabilitują. Liczymy, że dzięki takim przedsięwzięciom zmienia się postrzeganie osób niepełnosprawnych przez zdrowych ludzi - dodaje prezes WTZ.

Wyświetl większą mapę

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska