- Chcemy pobudzić do aktywności intelektualnej osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jest to forma "biblioterapii" - mówi Aleksandra Kurek, dyrektorka Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.
Zadaniem osób, które wezmą udział w konkursie jest napisanie pracy literackiej bądź wyrecytowanie wiersza, fragmentu prozy lub przygotowanie krótkiej scenki teatralnej.
- Warunkiem uczestnictwa w części literackiej konkursu jest dostarczenie do biblioteki - naszej lub w powiecie - opowiadania, bajki lub legendy. Na prace czekamy do 10 listopada - tłumaczy dyrektor Kurek.
Osoby, które chciałyby wziąć udział w recytatorsko-teatralnej części konkursu powinny przygotować prezentację wiersza lub fragmentu prozy. W tym roku ważne jest, aby temat dotyczył Fryderyka Chopina. Utworów tych nie trzeba uczyć się na pamięć. Wystarczy je po prostu ładnie przeczytać. Scenki teatralne nie mają określonego tematu.
Osoby, które chcą powalczyć o "Złote usta" powinny przed 30 października do biblioteki dostarczyć kartę zgłoszeniową.
Dla chętnych bibliotekarze są gotowi zorganizować konsultacje lub warsztaty, które pomogą w przygotowaniach do konkursu.
"Wyprawy literackie" cieszą się sporą popularnością wśród niepełnosprawnych. Z roku na rok w konkursie uczestniczy coraz więcej osób. Są to zarówno wychowankowie ośrodków dla niepełnosprawnych, uczniowie, jak i osoby indywidualne mieszkające na terenie naszego powiatu.
Finał konkursu, podczas którego zaprezentują się osoby biorące udział w części recytatorsko-teatralnej, odbędzie się w drugiej połowie listopada w Wąbrzeskim Domu Kultury.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest okazanie aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności wydanego przez ZUS lub PCPR. Konkurs współfinansowany jest ze środków PFRONu.