Wąbrzeźno. Sprawdzamy, kto pomaga mieszkańcom w czasie kwarantanny. Poszukiwani są wolontariusze!

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
W Wąbrzeźnie osoby objęte kwarantanną o wyprowadzenie psa mogą prosić urzędników lub wolontariuszy
W Wąbrzeźnie osoby objęte kwarantanną o wyprowadzenie psa mogą prosić urzędników lub wolontariuszy Janusz Wójtowicz / Polska Press Grupa
Udostępnij:
W Wąbrzeźnie seniorzy oraz młodsze osoby objęte kwarantanną mogą liczyć na pomoc urzędników, ale najlepiej w godzinach pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Obecnie trudniej jest im bowiem udzielać pomocy mieszkańcom, ponieważ aż 5 z 6 pracowników socjalnych tej jednostki jest objętych kwarantanną. W innych godzinach, w tym w weekendy, seniorom i osobom na kwarantannie chętnie pomaga grupa wolontariuszy, w składzie której są m.in. miejscy radni. Obecnie trwa poszukiwanie kolejnych wolontariuszy z Wąbrzeźna w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

Covidowe mity – obala ratownik medyczny

W Wąbrzeźnie seniorom i osobom na kwarantannie pomagają pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

- Osobom chorym lub na kwarantannie, szczególnie tym samotnym, które nie mają wsparcia rodziny, pomaga Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Robione są im podstawowe zakupy - żywność, środki higieniczne, lekarstwa. Pomoc jest świadczona od poniedziałku do piątku w godzinach od g. 7.30 do g. 15.30. Osobom chorym zakupy dostarczają strażnicy miejscy

- mówi nam Anna Borowska z Urzędu Miasta w Wąbrzeźnie.

Jak zaznacza Anna Borowska, w wyprowadzaniu psów, m.in. w weekendy, osobom objętym kwarantanną domową pomagają osoby z rodziny lub sąsiedzi. - MOPS i Straż Miejska, niestety, nie mają takich mocy przerobowych, aby zająć się tym tematem. Ale też i w trudnych sytuacjach nie odmawiają pomocy. Od początku pandemii Straż Miejska miała dwa takie przypadki, a MOPS żadnego - podkreśla Anna Borowska.

Zaznaczmy w tym miejscu, że to rodzina jako pierwsza ma obowiązek opieki nad seniorami i osobami objętymi kwarantanną, a dopiero później taki obowiązek spoczywa na urzędnikach. Także placówki spoza terenu powiatu wąbrzeskiego informują, że najpierw osobom na kwarantannie musi pomóc rodzina i sąsiedzi, a dopiero, jeśli oni nie mogą, do udzielenia pomocy są zobowiązani urzędnicy. Pisaliśmy o tym w poniższym artykule:

Zaznaczmy, że pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie trudniej jest obecnie udzielać pomocy mieszkańcom, ponieważ aż 5 spośród 6 pracowników socjalnych jest objętych kwarantanną. Ich obowiązki przejęli pozostali pracownicy, ale ci mają także swoje zadania do wykonania. Anna Wróblewska, dyrektor MOPS zastrzega jednak:

- Pomoc osobom na kwarantannie jest dla mnie priorytetem, bo nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że ktoś nie ma czego do garnka włożyć

- mówi i podkreśla, że liczy na to, że od przyszłego tygodnia pracownikom MOPS-u będzie łatwiej udzielać pomocy, gdy część z nich wróci po kwarantannie do pracy.

Przeczytaj także:

W Wąbrzeźnie seniorom i osobom na kwarantannie pomagają wolontariusze

Jak dodaje Anna Wróblewska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie, pracownicy MOPS-u pomagają obecnie 6 seniorom z Wąbrzeźna, którzy albo nie mają rodziny, która by mieszkała w Wąbrzeźnie lub okolicy, albo członkowie ich rodziny, którzy dotychczas im pomagali, zostali objęci kwarantanną. – Przy 6 osobach jesteśmy w stanie sami pomóc, ale gdy będzie ich 60, to już sami tego nie zrobimy – zaznacza Anna Wróblewska. Z tej przyczyny pracownicy MOPS-u apelują do mieszkańców Wąbrzeźna, aby zostali wolontariuszami i dołączyli do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, który uruchamiany jest przez rząd. Obecnie tworzona jest baza wolontariuszy. Mieszkańcy Wąbrzeźna i okolicy, którzy chcą dołączyć do drużyny wolontariuszy, mogą dzwonić pod numer ogólnopolskiej infolinii pod numer tel. 225-051-111 lub do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie pod numer tel. 566-890-400.

- Zachęcamy ludzi dobrej woli do włączenia się w tę akcję. Każda pomoc jest na wagę złota

- apeluje Anna Borowska z Urzędu Miasta w Wąbrzeźnie.

Przeczytaj także:

Mieszkańcy Wąbrzeźna liczą na pomoc harcerzy, członków organizacji pozarządowych, radnych i urzędników

Aby utworzyć grupę wolontariuszy w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów Anna Wróblewska zwróciła się o pomoc do harcerzy, lokalnych organizacji pozarządowych oraz do wolontariuszy, którzy zorganizowali się już wiosną, wraz z rozpoczęciem epidemii koronawirusa. O wspomnianej grupie wolontariuszy, która pomaga seniorom i osobom na kwarantannie pisaliśmy tutaj. Od marca jednak ta grupa wolontariuszy rzadko miała okazję pomóc, ponieważ mieszkańcy Wąbrzeźna tylko sporadycznie zwracali się do nich o zrobienie zakupów czy opłacenie rachunków. Jak mówi Anna Borowska z Urzędu Miasta w Wąbrzeźnie, w skład grupy wolontariuszy, która powstała już w marcu wchodzą radni, osoby z organizacji pozarządowych, urzędnicy, ale może do nich dołączyć każda chętna osoba z Wąbrzeźna. Z kolei chcąc uzyskać pomoc od wolontariuszy, należy dzwonić pod jeden z numerów telefonu: 503-188-466 lub 797-942-926.

- Wolontariusze mają pomagać seniorom i osobom na kwarantannach. Prosimy, aby oczekiwania osób potrzebujących nie były zbyt wygórowane, a dotyczyły zabezpieczenia podstawowych produktów i usług - podkreśla Anna Borowska z Urzędu Miasta w Wąbrzeźnie.

Anna Wróblewska, dyrektor MOPS-u apeluje do seniorów, aby nie obawiali się prosić o pomoc, a z kolei mieszkańcy, którzy o nią proszą, nie wykorzystywali osób jej udzielających. Zdarza się bowiem, że osoby proszą o podlanie kwiatów. – Nie będziemy pielić ogródków – zastrzega dyrektor MOPS.

Trwa głosowanie...

Czy w czasie drugiej fali koronawirusa powinniśmy zostać w domach?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie