https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wąbrzeźno: Zanim rozpoczną się prace modernizacyjne tereny wokół jeziora muszą dokładnie "prześwietlić" specjaliści

(AKA)
FOT. www.wabrzezno.com
Na Podzamczu prace wykopaliskowe będą prowadzili studenci i pracownicy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Badania rozpoczną się w lipcu, a miasto zapłaci za nie ponad 40 tys. zł.

Badania Góry Zamkowej będą pierwszym etapem prac związanych z modernizacją i przebudową wąbrzeskiego Podzamcza.
- Archeolodzy sprawdzą co jeszcze możemy wyeksponować z pozostałości zamku, aby oglądać je mogli mieszkańcy i turyści - mówi Gizela Pijar, kierownik wydziału promocji miasta i dodaje: - Mamy nadzieję, że zachowały się m.in. fragmenty zamkowych piwnic i archeologom uda się je odkryć.

Pracownicy interwencyjni przy wykopaliskach

Badania mają się rozpocząć w lipcu. Przez cały miesiąc będą je prowadzili studenci Wydziału Archeologii, oczywiście, pod okiem kadry naukowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Miasto archeologom zapewni pomoc zatrudniając pracowników w ramach prac interwencyjnych.
Na podstawie badań zostanie opracowana kompleksowa dokumentacja Podzamcza. Mają zostać przeprowadzone również ekspertyzy przyrodnicze.

Zaginęła dokumetacja

W XX wieku wykopaliska na Górze Zamkowej były prowadzone kilkukrotnie. Pierwsze rozpoczął niemiecki archeolog Beno Heym. Pózniej kontynuował je jego syn Waldemar. Jednak on po swoich ostatnich badaniach przeprowadzonych w latach 40, pozostawił znacznie spustoszoną część zamku wysokiego.
- Nie uporządkował on terenu po zakończeniu wykopalisk. Jednak z dokumentacji wtedy sporządzonej nadal korzystamy - dodaje Gizela Pijar.
Badania na Podzamczu były także prowadzone w latach 70., przez Instytut Archeologii i Muzeum w Grudziądzu. - Niestety, nie zachowała się żadna dokumentacja z tamtych badań. O tym, że były prowadzone wiemy od mieszkańców miasta i z kronik miejskich - zapewnia kierownik Pijar.
Zaplanowane na lato wykopaliska będą kolejną próba odkrycia tajemnic wąbrzeskiego zamku.
Jeśli archeolodzy dojdą do wniosku, że na terenie góry Zamkowej znajdują się bezcenne skarby przeszłości, prace będą kontynuowane jeszcze w 2011 roku.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
P448C1
Góra Zamkowa to wyjątkowe miejsce. Mam nadzieję, że archeolodzy odkryją arkana przeszłości i może dadzą nam możliwość wglądu w głebie piwnic. A może jeszcze coś innego "odkopią" i będzie to dla Wąbrzeźna prawdziwą atrakcją turystyczna? ;-)
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska