Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2020. Mniej dzieci wypoczywa na koloniach i obozach w regionie. Czy jest bezpiecznie?

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
W tym roku organizatorzy wypoczynku muszą szczególnie zadbać o bezpieczeństwo dzieci
W tym roku organizatorzy wypoczynku muszą szczególnie zadbać o bezpieczeństwo dzieci Piotr Krzyżanowski/ Zdjęcie ilustracyjne
Mało liczne grupy, dezynfekcja pomieszczeń, zajęcia na miejscu – w tym roku z powodu epidemii koronawirusa kolonie i obozy, także w regionie wyglądają trochę inaczej. Do tej pory kontrole nie wykazały nieprawidłowości.

W ogólnokrajowej bazie wypoczynku, prowadzonej przez MEN, odnotowano do tej pory około 15 tysięcy zgłoszeń zatwierdzonych przez kuratorów oświaty. W kraju na obozach i koloniach będzie wypoczywać blisko 318 tys. dzieci i młodzieży, na półkoloniach – ponad 170 tys. Za granicę wybiera się prawie 4,5 tys. uczestników Łącznie planuje wyjechać blisko 493 tys. dzieci i młodzieży.

Wytycznych jest dużo

Na razie jednak zatwierdzonych zgłoszeń jest o prawie połowę mniej niż w ubiegłym roku o tej porze. Wtedy do 22 lipca 2019 zarejestrowano ich ponad 27 tys. Przekłada się to również na dane regionalne. W Kujawsko-Pomorskiem dotychczas zgłoszono 759 różnych form wypoczynku w regionie dla 21047 uczestników. - To o prawie połowę mniej niż w lipcu 2019, wtedy takich zgłoszeń było 1405 – mówi Andrzej Czopek, koordynator ds. wypoczynku dzieci i młodzieży w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. - Nie mamy natomiast zgłoszonego wypoczynku za granicą.

Z powodu epidemii organizatorzy muszą spełnić szereg obostrzeń. Wytyczne opracowane przez MEN, MZ i GIS mówią m.in. o liczbie osób w jednym pokoju (nie więcej niż 4 przy 4 m kw. na 1 osobę), zasadach obowiązujących podczas wydawania posiłków (z zachowaniem dystansu, najlepiej rotacyjnie), ograniczeniu odwiedzin osób z zewnątrz. Zmniejszono również liczbę kolonistów przypadających na jednego wychowawcę. Co ważne, jeśli dziecko wykazuje niepokojące objawy chorobowe (podwyższona temperatura, kaszel, katar, duszności), rodzice muszą odebrać je najpóźniej do 12 godzin.

Półkolonie górą

Prawdopodobnie z powodu epidemii większą popularnością niż wyjazdy cieszą się w tym roku półkolonie. - Zgłoszono ich 408, a to około 53 proc. wszystkich turnusów. W półkoloniach weźmie udział 8189 uczestników – wylicza Andrzej Czopek.

W Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy półkolonie zakończyły się w miniony piątek. - W tym roku przebiegały one nieco inaczej niż w poprzednich latach, oczywiście w związku z wytycznymi sanitarnymi, które musieliśmy spełnić – mówi dr Dominik Wierski, rzecznik prasowy Pałacu Młodzieży. - Stąd też m.in. mniejsza liczba uczestników, choć chętnych było znacznie więcej niż miejsc. W każdym z trzech turnusów mieliśmy po cztery 12-osobowe grupy. Każda z nich miała wydzielony swój sektor w Pałacu. Jeśli zdarzało się, że podczas zajęć dzieci korzystały z tych samych sal, to pomieszczenia były dezynfekowane po każdej grupie. Gdy spotykały się podczas wspólnych projektów, to również z przestrzeganiem wszelkich zaleceń.

Choć w tym roku dzieci nie wychodziły poza Pałac (z wyjątkiem zajęć rekreacyjnych w sąsiednim Parku im. Witosa), to atrakcji dla nich nie brakowało. - Były warsztaty plastyczne, muzyczne, filmowe, quizy wiedzowe, animacje kulturalne, słowem wszystko, co tylko mogliśmy zaproponować uczestnikom – mówi dr Dominik Wierski. - Mimo wielu obostrzeń półkolonie się udały, a dzieci były bardzo zadowolone.

Trwają kontrole

Wraz z rozpoczęciem kolonii, ruszyły też kontrole.

Do 15 lipca na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przeprowadzono łącznie 115 kontroli wypoczynku letniego dzieci i młodzieży – informuje Tomasz Kulesza z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - Nie stwierdzono nieprawidłowości i uchybień.

Kontrole przeprowadzane wspólnie z kuratorium i policją obejmowały m.in. przestrzeganie zasad dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa, zwłaszcza w związku z epidemią. W tym roku inspektorzy zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie wytycznych związanych z epidemią koronawirusa: częste mycie i dezynfekcję rąk, zachowywanie dystansu społecznego, przestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa.

Informacje o tym, czy wypoczynek został zatwierdzony przez kuratora można znaleźć w bazie na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl. Natomiast w serwisie bezpiecznyautobus.gov.pl po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu, otrzymamy bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

Wszelkie nieprawidłowości rodzice mogą zgłaszać do kuratorium oświaty właściwego ze względu na miejsce wypoczynku, a także do sanepidu, straży pożarnej lub innych służb interwencyjnych.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska