Zgodnie z nowymi przepisami, część przedsiębiorców może raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek na ubezpieczenia społeczne tj. ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz chorobowe (jeśli dobrowolnie podlega), a także składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Dotyczy to przedsiębiorców wpisanych do rejestru CEIDG, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą albo zatrudniają do 9 osób.
Co ważne, wakacje składkowe dotyczą tylko składek na ubezpieczenia społeczne samego przedsiębiorcy.
- Nie może on uzyskać zwolnienia ze składek, które opłaca za pracowników, współpracowników i zleceniobiorców. Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę. Składki za miesiąc, na który przedsiębiorca uzyska zwolnienie, zostaną opłacone z budżetu państwa. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej, którą należy opłacić – wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak dodaje, z ulgi można będzie skorzystać niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa).
Składki wliczą się do przyszłej emerytury
Składki za miesiąc, na który osoba prowadząca działalność uzyska ulgę, zostaną opłacone z budżetu państwa. Ulga ta stanowi pomoc de minimis. Dlatego we wniosku przedsiębiorca będzie podawał informacje, na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał.
Wakacje składkowe umożliwią w dalszym ciągu prowadzenie firmy (nie trzeba jej zawieszać), uzyskiwanie przychodu czy wystawianie faktur. Składki sfinansowane w ten sposób wliczają się również do przyszłej emerytury czy renty.
Wnioski tylko drogą elektroniczną
Wniosek o wakacje składkowe (RWS) przedsiębiorca lub jego pełnomocnik będzie mógł złożyć wyłącznie elektronicznie na PUE/eZUS – z konta płatnika na miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia. Jeśli złoży wniosek w innym terminie, np. dwa miesiące wcześniej lub już w miesiącu, za który ma być zwolniony, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych takiego wniosku w ogóle nie rozpatrzy.
Tak więc w listopadzie przedsiębiorcy będą mogli złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2024 roku. Jeśli przedsiębiorca będzie chciał uzyskać zwolnienie w styczniu 2025 roku, wniosek musi złożyć jeszcze w grudniu w tym roku.
- O zwolnienie z opłacania składek mogą ubiegać się również wspólnicy spółek cywilnych. Ważne jest, by wniosek złożyli ze swojego konta płatnika na PUE/eZUS, a nie z konta spółki, której są wspólnikami - zaznacza Krystyna Michałek.
Wnioski ZUS będzie rozpatrywać automatycznie, a wszelkie informacje w tej sprawie udostępni na koncie płatnika na PUE/eZUS. Informację o tym, że na PUE/eZUS jest nowa wiadomość na ten temat, ZUS wyśle dodatkowo na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE/eZUS.
Nie przegap
Jak się odwołać od decyzji ZUS
W przypadku odmownej decyzji ZUS, można się odwołać do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych właściwego według miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Jest na to miesiąc od dnia doręczenia decyzji.
Odwołanie można złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu – wtedy pracownik ZUS spisze odwołanie. Powinno ono zawierać:
- oznaczenie sądu,
- imię, nazwisko i adres przedsiębiorcy,
- znak i datę decyzji,
- uzasadnienie odwołania,
- podpis przedsiębiorcy lub podpis jego pełnomocnika.
Nie będzie opłaty podstawowej od wniesienia odwołania.
Zadłużeni też mogą skorzystać z tej ulgi
Pojawiają się pytania, czy przedsiębiorcy, którzy mają zadłużenie w ZUS, mogą skorzystać z wakacji składkowych.
Jak najbardziej!
Płatnik, który ma zaległości w opłacaniu składek, może skorzystać z wakacji składkowych. - Stan rozliczeń nie ma wpływu na możliwość skorzystania z tej ulgi - wyjaśnia wątpliwości Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Ekspert ZUS odpowie na pytania dotyczące wakacji składkowych
Dla przedsiębiorców organizujemy specjalny dyżur telefoniczny dotyczący wakacji składkowych. Zapraszamy na niego już w najbliższą środę, 23 października.
Natalia Donarska, ekspert z Wydziału Ubezpieczeń i Składek bydgoskiego oddziału ZUS, wyjaśni, na czym polegają wakacje składkowe, kto może z nich skorzystać, kiedy i w jaki sposób złożyć wniosek. Podpowie też jakie dokumenty rozliczeniowe trzeba dostarczyć. Zpytaniami można dzwonić już jutro, w godz. 11-13. pod numer bezpłatnej infolinii 800 170 755. Pytania można też wysyłać mailem pod adresem: [email protected].