Podczas konferencji przedstawiciele instytucji, kadra projektu opowiedzieli o współpracy, o głównych celach projektu i o tym, co będzie się działo w trakcie dwóch tygodniu. Oficjalnie również wystartował nabór uczestników do projektu. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach internetowych: www.chdk.pl; www.woak.torun.pl
Ze sztuką na ulice Chełmna
Pod hasłem „Festiwal młodych” Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury z Chełmińskim Domem Kultury organizuje w Chełmnie półkolonie w ramach programu Lato w teatrze+. Program jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Autorką koncepcji „Festiwalu młodych” jest Agnieszka Zakrzewska.
Dla młodych chełmnian i mieszkańców powiatu chełmińskiego
Udział w projekcie weźmie 23 młodych (15-18 lat) osób z Chełmna i okolicznych wsi, będą to również osoby z Ukrainy, które przebywają w Chełmnie oraz podopieczni lokalnych placówek oświatowo-wychowawczych. Podczas dwutygodniowych półkolonii prowadzone będą warsztaty z różnych dziedzin sztuki. Działania artystyczne będą realizowane również w przestrzeni publicznej, np. performans, street art i graffiti.
- Pragniemy, aby te dwa tygodnie były dla młodych ludzi oraz dla nas dorosłych wspólnym świętowaniem, twórczym zamętem, którego pozytywna atmosfera rozleje się na całe miasto - podkreśla Agnieszka Zakrzewska. - Młodzież będzie miała okazję zastanowić się wspólnie nad rolą i znaczeniem sztuki, która opuszcza swoje świątynie i „wychodzi na miasto”. Obok opartych głównie na improwizacji działań teatralnych uczestnicy i uczestniczki będą tworzyć sztukę z obszaru nowych mediów – wideoinstalacji.
Projekt zakończy wielki finał w sobotę 8 lipca, na który zaproszeni zostaną mieszkańcy Chełmna. Młodzież uczestnicząca w „Festiwalu młodych” opowie językiem sztuki o swoich przemyśleniach, obawach. Teatr i inne dziedziny sztuki pomogą kształtować kompetencje społeczne, zmotywują do podejmowania inicjatyw, rozwijania własnych zainteresowań.
Warsztaty artystyczne z młodzieżą poprowadzą: Grzegorz Kaźmierski, Iga Jambor-Skupniewicz, Kamil Tarkowski (Człowiek Artysta),a opiekę pedagogiczną będą sprawowały: Natalia Chachowska i Monika Borek, asystentkami międzykulturowymi będą Marharyta Rubanenko i Sofia Tkachenko, całość koordynować będą: Agnieszka Zakrzewska i Edyta Zarębska.
Patronat nad projektem objął Urząd Miasta Chełmna. Projekt zyskał 32.150 zł dofinansowania.
W konferencji wzięli udział:
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury:
- Łukasz Wudarski - dyrektor WOAK
- Katarzyna Pągowska - wicedyrektorka WOAK
- Grzegorz Kaźmierski - specjalista ds. interdysplinarnych przedsięwzięć kulturalnych w WOAK, w projekcie instruktor warsztatów wideoinstalacji
- Agnieszka Zakrzewska - specjalistka ds. teatru w WOAK, w projekcie koordynatorka i wychowawczyni półkolonii
Chełmiński Dom Kultury:
- Kamila Cieślewicz - dyrektor ChDK
- Edyta Zarębska - specjalistka ds. animacji kultury w ChDK, koordynatorka w projekcie
- Natalia Chachowska - specjalistka ds. sekretariatu, kierowniczka półkolonii w projekcie
- Monika Borek - młodsza specjalistka ds. animacji kultury, wychowawczyni półkolonii w projekcie
Na konferencji byli także:
- Marharyta Rubanenko i Sofiia Tkachenko - asystentki międzykulturowe w projekcie
- Kamil Tarkowski - instruktor warsztatów street art i graffiti w projekcie
- Iga Jambor-Skupniewicz - instruktorka warsztatów teatralnych w projekcie
Zobaczcie zdjęcia z konferencji w Chełmnie
