Starostwo i osiem gmin walczy o utrzymanie powiatu inowrocławskiego w obecnej postaci. Ratusz robi wszystko, by wyodrębnić Inowrocław i uczynić z niego miasto na prawach powiatu.
Obie strony wystąpiły z pismami do Andrzeja Dudy, prezydenta RP.
Zawetować ustawę
Do głowy państwa z apelem o zawetowanie proponowanych przez Senat RP zmian do ustawy, które umożliwiłyby utworzenie z Inowrocławia miasta powiatu przesłał pismo Zarząd Powiatu Inowrocławskiego wraz z burmistrzami i wójtami ośmiu gmin z terenu powiatu.
Prezydentowi Dudzie przypomniano, że status miast na prawach powiatu przysługuje miejscowościom powyżej 100 tys. mieszkańców. Podkreślono, że: "Prezydent Miasta Inowrocławia Pan Ryszard Brejza zabiega wśród swojego zaplecza politycznego tj. Platformy Obywatelskiej, aby miasta powyżej 70 tys. mieszkańców mogły być miastami na prawach powiatu. (...) Powiat Inowrocławski liczy ok. 163 tys. mieszkańców, a Miasto Inowrocław mniej niż 75 tys. mieszkańców. W ciągu minionych 16 lat udało się stworzyć wspólnotę powiatową, która jest stabilna, sprawnie zarządzana i silna pod względem ekonomiczno - finansowym. (...)Tymczasem Prezydent Miasta Inowrocławia dąży do uzyskania statusu miasta na prawach powiatu z powodu zadłużenia miasta na poziomie 60%".
W piśmie wymienia się instytucje, które przejąłby Inowrocław, po utworzeniu miasta na prawach powiatu. "(...) Panie Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej, (...) prosimy o wstrzymanie niszczycielskich planów grupki osób, które godzą w dobro całej wspólnoty powiatowej" - piszą członkowie Zarządu Powiatu i włodarze ośmiu gmin.
Stabilna wspólnota?
Do Andrzeja Dudy wystąpił też Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia. "(...) w nawiązaniu do pisma władz powiatu i gmin wchodzących w skład powiatu inowrocławskiego uprzejmie informuję, że wejście w życie zmiany ustawy o powiecie, dającej możliwość wyłączenia naszego miasta z powiatu ziemskiego jest oczekiwane przez zdecydowaną większość inowrocławian już od kilkunastu lat, niezależnie od ich poglądów i sympatii politycznych" - zapewnił Brejza.
Włodarz przypomniał, że 74-tysięczny Inowrocław od okresu międzywojennego do 1975 roku był powiatem miejskim. Zwrócił uwagę, że obecnie wiele miast mniejszych od Inowrocławia posiada taki status.
Brejza napisał: "Nieprawdziwa jest opinia, że w naszym rejonie (cyt.:) "W ciągu 16 lat udało się stworzyć wspólnotę powiatową, która jest stabilna, sprawnie zarządzana i silna (.. .)". Blisko połowa tej "wspólnoty" to inowrocławianie, którzy na jej temat mają odmienne zdanie i nie chcą być jej członkiem. (...) Nieprawdziwe jest stwierdzenie, iż dążę do uzyskania statusu miasta powiatu (cyt.:) "Z powodu zadłużenia miasta na poziomie 60%". Na 31 lipca 2015 r. zadłużenie miasta wynosiło 39,31%, a z wyłączeniem środków Unii Europejskiej - 31,82%. Nie mamy żadnego problemu finansowego poza problemem związanym z permanentnym upowszechnianiem na ten temat kłamstw przez władze powiatu inowrocławskiego".