Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walenty Wiśniewski był wierny dewizie „Bóg, Honor, Ojczyzna”

Redakcja
Danuta Wiśniewska odebrała w imieniu zmarłego męża tytuł „Zasłużony dla Miasta Lipna”
Danuta Wiśniewska odebrała w imieniu zmarłego męża tytuł „Zasłużony dla Miasta Lipna” Nadesłene
Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej Walentemu Wiśniewskiemu nadano pośmiertnie tytuł „Zasłużony dla Miasta Lipna”. Honory odebrała żona Danuta.

To był niezwykły człowiek - mówią ci, którzy znali Walentego Wiśniewskiego. - Emanował od niego spokój, opanowanie, był zawsze życzliwy, z optymistycznym uśmiechem.

Walenty Wiśniewski urodził się w 1932 roku w Rutkach (dzisiejsza, południowa część Krzyżówek) w rodzinie rolniczej. Po wojnie uczęszczał do szkoły w Ostrowitem, w której nauka odbywała się w trybie przyśpieszonym (w ciągu roku - dwie klasy) oraz do lipnowskiego liceum ogólnokształcącego. W 1950 r. podjął pracę w Urzędzie Pracy i Telekomunikacji w Łodzi. Ukończył dwuletnią szkołę dla pracujących, uzyskując zawód teletechnika. W latach 1952-1954 był żołnierzem zasadniczej służby wojskowej. Po ukończeniu szkoły podoficerskiej w Grudziądzu został skierowany do Batalionu budowlanego w Hajnówce. Służ-bę zakończył w stopniu starszego szeregowego z odznaką „Wzorowy strzelec”.

- Do końca swoich dni był wierny maksymie „Bóg, Honor, Ojczyzna” - mówi Andrzej Wiśniewski, jego bratanek.

Po wojsku pracował w Urzędzie Poczty i Telekomunikacji w Lipnie. Później awansował na stanowisko wojewódzkiego inspektora telekomunikacyjnego we Włocławku. Po przywitaniu włocławskiego biskupa w Lipnie został zwolniony. Działał w „Solidarności” w regionie, był internowany i nakłaniany do współpracy z SB. Po wyjściu z więzienia przeprowadził się do Złotopola, gdzie wraz z poślubioną w 1954 roku żoną Danutą prowadził gospodarstwo rolne. Pomagał wielu rodzinom, dzielił się żywnością.

- Wujek był znany z działalności społecznej i charytatywnej na rzecz lokalnej społeczności - dodaje Andrzej Wiśniewski. - Mój ojciec i on wszczepili w nas społecznikostwo.

Wspierał także budowę kościoła pod wezwaniem Bł. Michała Kozala w Lipnie i misje katolickie, anonimowo adoptował dzieci zagrożone nędzą i ubóstwem z różnych części świata.

Za działalność społeczną wyróżniony wieloma odznaczeniami i medalami, m.in.: Krzyżem Wolności Solidarności (2014), Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „W uznaniu zasług na rzecz walki o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej i Prawa Człowieka” (2011), Złotą Odznaką z okazji XXV-lecia NSZZ „Solidarność” Regionu Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej (2005).

W 2011 r. przeprowadził się do Bydgoszczy, tam zmarł w 2017 roku. Miał dwójkę dzieci syna Zbigniewa i córkę Małgorzatę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska