Paluszkami wykonane cuda-wianki - to nazwa warsztatów, które w powiecie niakielskim prowadzi Towarzystwo Miłośników Kultury Ludowej "Doman" z siedzibą w Ślesinie.
Zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu wysłano do wszystkich szkół w powiecie. Odpowiedziały tylko niektóre, także małe wiejskie szkoły niepubliczne w Olszewce, Anielinach i Trzeciewnicy. Bez problemu udało się skompletować grupy.
Rękodzieła i wypieków uczy się teraz na warsztatach artystycznych i kulinarnych ponad 260 młodych mieszkańców powiatu nakielskiego.
Część zajęć odbywała się w domu kultury w Ślesinie. Ostatnio cuda-wianki powstawały w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle. Zajęcia z młodzieżą poprowadziła Barbara Jasińska, twórczyni ze Ślesina, współzałożycielka "Domana".
Przez trzy godziny młodzież pod jej kierunkiem tworzyła piękne wieńce adwentowe. Podziwiać można było także anioły wykonane z masy solnej, terakoty, glinki czy masy chlebowej.
- To ostatnie zajęcia tej grupy. Na poprzednich warsztatach przygotowywaliśmy pewne elementy, na przykład liście czy wianki z papieru, które teraz składamy w całość - informuje Barbara Jasińska. Zapowiada, że gotowe już prace obejrzeć będzie można na wystawie "Inwazja Aniołów", która 14 grudnia otwarta zostanie w muzeum w Nakle. Uczestnicy warsztatów będą mieli na niej "swój kącik".
Pod okiem Alojzego Jasińskiego młodzież uczyła się malować na szkle. Przed nimi jeszcze zajęcia malowania bombek. Odbędą się one w muzeum w Nakle we wtorek 4 grudnia. Z kolei w piątek 7 grudnia w domu kultury w Ślesinie Barbara Jasińska poprowadzi warsztaty kulinarne. Na pierwszych młodzież uczyła się piec wielkie piernikowe serca i kruche ciasteczka. Tym razem będzie okazja nauczyć się przyrządzania pierogów z różnym farszem.