„WARTA PAMIĘCI”. Hołd bohaterom walk w obronie Ojczyzny

Materiał informacyjny Kancelarii Sejmu
Fot. Kancelaria Sejmu / Anna Strzyżak
Fot. Kancelaria Sejmu / Anna Strzyżak

Ponad 20 lokalizacji w kilku województwach i zaangażowanie pół tysiąca osób – to skala przedsięwzięcia, które w sobotę, 16 września – w przeddzień 84. rocznicy napaści na Polskę przez ZSRR – odbędzie się na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Białostocczyźnie. Wszędzie tam w miejscach bohaterskiego oporu przeciw sowietom staną specjalne warty złożone z młodzieży Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i harcerzy. – Chcemy ciągle przypominać jak wyglądała nasza walka o wolność, jak heroicznymi postawami i niezwykłą odwagą musieli się wykazywać Polacy, którzy postawili sobie cel najwyższy – niepodległość Ojczyzny – mówi o akcji marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

„WARTA PAMIĘCI” to wspólny projekt Związku Strzeleckiego „Strzelec”, Fundacji Rekonstruktorzy.pl i Instytutu Pamięci Narodowej, realizowany we współpracy z Kancelarią Sejmu. Wydarzenie ma przypominać o sowieckiej napaści, ale również o walce w obronie nie tylko całego państwa, lecz i małych Ojczyzn – miast i wsi wschodniej Polski. – Akcja ma być biało-czerwoną nicią, która połączy nas z bohaterami walczącymi z sowieckim najeźdźcą. Nie tylko we wrześniu 1939 r., ale także z tymi, którzy walczyli o wolność na wschodnich rubieżach także w konspiracji, czy jako Żołnierze Wyklęci – opisuje komendant główny „Strzelca” bryg. zs. Marek Matula. To właśnie strzelecka młodzież odgrywa w całym projekcie kluczową rolę. Zorganizowanie ponad 20 wydarzeń jednocześnie na terenie czterech województw wymaga zaangażowania 500 osób, które umieszczą kwiaty, zapalą znicze oraz staną na warcie. „WARCIE PAMIĘCI”.

Organizatorzy zachęcają wszystkich do włączenia się w obchody wydarzenia. Będą one miały miejsce 16 września o godzinie 17:30 równocześnie w ponad 20 miastach i wsiach, w czterech województwach: podlaskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim. „WARTA PAMIĘCI” odbędzie się m.in. w Augustowie, Rudniku nad Sanem, Jabłoni (pow. parczewski) czy Zwoleniu. Pełna lista lokalizacji oraz szczegółowe informacje na temat wydarzeń są dostępne na stronie: www.WartaPamieci.pl. Spotkanie w miejscach, które były świadkami heroizmu swoich mieszkańców, jest szczególnie ważne jako element edukacji młodych ludzi i kształtowania ich obywatelskich oraz patriotycznych postaw.

– 16 września przedstawiciele władz państwowych i samorządowych złożą hołd w miejscach pamięci narodowej związanych z napaścią sowiecką i mordami dokonanymi na obywatelach polskich – przez czerwonoarmistów i prosowieckie bojówki we wrześniu 1939 r. oraz w latach 1944-1945 – mówi dr Adam Pleskaczyński, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN. – W ramach współpracy z organizatorami akcji „Warta Pamięci” Instytut Pamięci Narodowej przeprowadzi w kilkudziesięciu szkołach zlokalizowanych w pobliżu wspomnianych miejsc pamięci działania edukacyjne. Podczas zajęć uczniowie wysłuchają wykładów o okolicznościach agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r. – dodaje dyr. Pleskaczyński.

– 17 września 1939 r. czwarty rozbiór Polski stał się faktem. Doświadczenia minionych pokoleń są elementem budującym dziś naszą tożsamość. Aby dobrze odrobić lekcję historii, musimy nieustannie o niej przypominać. Dlatego tak istotnym jest, by wspólnym wysiłkiem obronić prawdę, ocalić od zapomnienia wydarzenia ważne dla kultury narodowej, by wzbudzać ducha patriotyzmu – akcentuje marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego oraz Fundacja Rekonstruktorzy.pl podkreślają, że „WARTA PAMIĘCI” jest realizowana dzięki szczególnemu poświeceniu i wsparciu mieszkańców oraz szeregu instytucji. – Podziękowania należą się wszystkim uczestnikom i liderom lokalnych społeczności. To dzięki Wam historia pozostaje żywa i jest przekazywana kolejnym pokoleniom – podkreśla Jan Walkiewicz, prezes zarządu Fundacji Rekonstruktorzy. pl.

Komitet honorowy akcji tworzą marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister aktywów państwowych Jacek Sasin i prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „WARTA PAMIĘCI”. Hołd bohaterom walk w obronie Ojczyzny - Dziennik Bałtycki

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska