Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", premier przesłał do Rządowego Centrum Legislacji (RCL) projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie wystawiania mandatów drogowych."Powodem są zmiany, które wchodzą 1 maja 2019 r. Te stanowią, że funkcjonariusz wypisujący mandat musi wskazać m.in. jego wysokość, określić powód, datę i miejsce popełnienia wykroczenia oraz kwalifikację prawną" - podaje dziennik.
Nowelizacja wprowadziła również obowiązek doręczenia mandatu zaocznego.
"Rz" dodaje, że z racji wydłużenia z 7 do 14 dni terminu na uiszczenie grzywny, co jest z kolei związane ze sposobem doręczenia mandatu, zmienił się sposób liczenia tego terminu.
Mandat karny uproszczony tryb postępowania w sprawach o wykroczenia i zarazem nakładania grzywny za wykroczenie. Jest to dokument, z którym na gruncie prawa karnego i prawa wykroczeń (art. 115 § 14 k.k. oraz art. 47 § 8 k.w.) związane jest określone prawo rodzące skutek w postaci sankcji za czyn zabroniony.
W postępowaniu mandatowym można nakładać grzywnę w drodze mandatu karnego:
- wydawanego ukaranemu po uiszczeniu grzywny bezpośrednio funkcjonariuszowi, który ją nałożył (gotówkowego)
- kredytowanego, wydawanego ukaranemu za potwierdzeniem odbioru
- zaocznego.
Dotychczasowy termin zapłaty mandatu karnego kredytowanego wynosił 7 dni. Wielu kierowców narzekało, że tydzień to za mało, by zdążyć z opłaceniem należności.
Uwaga przyszli kierowcy. Tego nie będziecie mogli robić już w aucie
Od 2 września 2017 r. grzywna nałożona pierwszymi 2 rodzajami mandatu karnego może być uiszczona w formie bezgotówkowej, za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego, o ile funkcjonariusz ją nakładający dysponuje odpowiednim urządzeniem do autoryzacji rozliczeń.
Grzywnę uważa się za uiszczoną z chwilą potwierdzenia dokonania płatności uzyskanego z urządzenia do autoryzacji rozliczeń. W przypadku uiszczenia grzywny w formie bezgotówkowej koszty związane z autoryzacją transakcji i przekazem środków na właściwy rachunek bankowy ponosi ukarany. Funkcjonariusz informuje ukaranego o możliwości uiszczenia grzywny w formie bezgotówkowej oraz obowiązku pokrycia powyższych kosztów.
Sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego. W razie odmowy przyjęcia mandatu karnego lub nieuiszczenia w wyznaczonym terminie grzywny nałożonej mandatem zaocznym, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie.
We wniosku tym należy zaznaczyć, że obwiniony odmówił przyjęcia mandatu albo nie uiścił grzywny nałożonej mandatem zaocznym, a w miarę możności podać także przyczyny odmowy.
Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?
