MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne porozumienie Pesa Bydgoszcz i PKN Orlen na targach Innotrans 2022 w Berlinie w sprawie wodorowej oferty dla kolei [zdjęcia]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Na berlińskich targach Pesa Bydgoszcz i PKN ORLEN wspólnie zaprezentowały wodorową lokomotywę manewrową wraz z mobilną stacją tankowania.
Na berlińskich targach Pesa Bydgoszcz i PKN ORLEN wspólnie zaprezentowały wodorową lokomotywę manewrową wraz z mobilną stacją tankowania. Nadesłane/Pesa
Podczas odbywających się w Berlinie Międzynarodowych Targach Kolejowych Innotrans 2022 PKN ORLEN i Pesa Bydgoszcz podpisały 20 września porozumienie, na mocy którego spółki będą w ramach konsorcjum wspólnie przygotowywać dla przewoźników kolejowych ofertę obejmującą dostawy taboru wraz dostawami wodoru i rozwiązaniami umożliwiającymi tankowanie pojazdów.

Na berlińskich targach Pesa Bydgoszcz i PKN ORLEN wspólnie zaprezentowały wodorową lokomotywę manewrową wraz z mobilną stacją tankowania. W uroczystości uczestniczyli ministrowie infrastruktury Andrzej Adamczyk i Andrzej Bittel.

W Polsce, podobnie jak w Europie, wdrażanie technologii wodorowych w transporcie szynowym zdecydowanie przyspiesza. Z punktu widzenia przewoźników kolejowych dla wprowadzenia do eksploatacji pojazdów szynowych zasilanych z ogniw wodorowych kluczowe znaczenie ma rozwiązanie kwestii dostaw wodoru oraz jego tankowania.

Pojazdy wodorowe wyjadą na polskie tory

- Dzisiaj nikt już nie zastanawia się, czy pojazdy wodorowe wyjadą na polskie tory, bo to proces nieuchronny. W rozmowach z przewoźnikami najczęściej pytani jesteśmy właśnie o to, jak rozwiążemy kwestie tankowania wodoru. Dlatego tak ważne jest podpisane dzisiaj porozumienie - to jasny sygnał dla rynku - produkowane przez Pesę pojazdy mają zapewnione dostawy wodoru - podkreślił Krzysztof Zdziarski, prezes Pesa Bydgoszcz.

- Rynek kolejowy stanowi dla nas bardzo atrakcyjny obszar wdrażania zeroemisyjnego paliwa wodorowego. Zapotrzebowanie lokomotywy manewrowej wynosi dziennie 170 kg wodoru, natomiast pociągu aż 260 kg, czyli niemal tyle, ile dziewięciu autobusów. Wodór jest przyszłością kolei, to technologia, która będzie szybko się rozwijała, a my budując kompetencje w tym obszarze, będziemy do tego dobrze przygotowani - mówił Józef Węgrecki, członek zarządu PKN ORLEN ds. operacyjnych.

Długoterminowa współpraca Pesa Bydgoszcz i PKN Orlen

Podpisane porozumienie zakłada długoterminową współpracę firm, które, zgodnie ze swoimi strategiami, zamierzają w swoich obszarach rozwijać technologie wodorowe. Współpraca, w sposób skoordynowany i długofalowy, umożliwi przygotowywanie ofert dla przewoźników pasażerskich, towarowych i operatorów intermodalnych, którzy zamierzają inwestować w bezemisyjny, wodorowy tabor szynowy. Dla tych potencjalnych klientów kluczowe znaczenie ma zagwarantowanie dostępu do wodoru, jako paliwa. Dotyczy to samych stacji tankowania, odpowiedniej klasy czystości wodoru, jak i logistyki jego transportu z hubów do stacji tankowania.

- Inwestujemy w odnawialne źródła energii, w tym wodór, ponieważ to przyszłość Grupy ORLEN. Skutecznie wdrażamy strategię wodorową, która wspiera nasze cele biznesowe i dążenie do osiągniecia neutralności emisyjnej. Do 2030 roku zamierzamy przeznaczyć ok. 7,5 mld zł na inwestycje, w efekcie których blisko połowa produkowanego przez nas wodoru będzie nisko- i zeroemisyjna. Współpraca z PESA Bydgoszcz to kolejny ważny krok w komercjalizacji tej technologii. Dostrzegamy duży potencjał wodoryzacji transportu szynowego. Wykorzystując go w pełni, realnie przyczynimy się do transformacji polskiej kolei z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Bezpośrednio wpłynie to na wzrost bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski - podkreśla Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN.

PESA to pierwszy polski producent taboru, który rozpoczął pracę nad wykorzystaniem napędów z wodorowymi ogniwami paliwowymi w pojazdach szynowych. Spółka od prawie trzech lat realizuje projekt lokomotywy manewrowej napędzanej paliwem wodorowym.

- Lokomotywa, którą w tej chwili prezentujemy na Innotrans, jest już po uruchomieniach i pierwszych jazdach testowych. Po targach przejdzie ostatnie testy homologacyjne na torze w Żmigrodzie, a w pierwszym kwartale przyszłego roku trafi do eksploatacji na terenie Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku. Jednocześnie kontynuujemy prace nad zeroemisyjnymi pojazdami pasażerskimi, które będą mogły być zasilane z trakcji i ogniw wodorowych. Bezemisyjne pojazdy szynowe to jeden z elementów programu „Zielona Pesa” realizowanego w ramach strategii 2026+. Zielona Pesa to nie tylko ekologiczne pojazdy, ale również zmiany w samej firmie, zmierzające do maksymalnego ograniczenia śladu węglowego w procesie produkcji i funkcjonowaniu spółki - dodaje Krzysztof Zdziarski.

To ważny sygnał dla rynku kolejowego

- Współpraca Pesa Bydgoszcz i PKN Orlen i podpisane właśnie porozumienie to ważny sygnał dla całego rynku kolejowego. Dzięki współpracy dwóch polskich firm przewoźnicy pasażerscy i towarowi mogą inwestować w bezemisyjny, wodorowy tabor, mogą zamawiać pojazdy wraz usługą dostaw wodoru i zapewnieniem infrastruktury do tankowania - powiedział podczas uroczystości Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Kryzys energetyczny i sytuacja geopolityczna przyspieszyły procesy zmian w obszarze energetyki w Europie. Implementacja technologii wodorowych zdecydowanie nabrała tempa. W najbliższych latach również w Polsce możemy się spodziewać przetargów na dostawy wodorowych pojazdów pasażerskich i lokomotyw manewrowych. Realizacja tych zakupów i wprowadzenie pojazdów do eksploatacji wymaga powstania odpowiedniej infrastruktury tankowania i zapewnienia dostaw paliwa wodorowego. Odpowiedzią na to wyzwanie ma być właśnie współpraca PKN ORLEN i Pesa Bydgoszcz, które chcą wspólnie przygotowywać oferty dla przewoźników zainteresowanych zakupem bezemisyjnych, wodorowych pojazdów szynowych.

21 września Pesa podpisze w Berlinie umowę na modernizację wagonów pasażerskich PKP Intercity. Będzie ona warta 370 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska