Ważne zmiany dla dlużników - szybciej przedawnienie, większa ochrona rachunku w banku [NOWE PRZEPISY]

(KZ)
Grzegorz Olkowski/AIP
Udostępnij:
Od 9 lipca obowiązują nowe przepisy skracające terminy przedawnienia długów, a także wprowadzające większą ochronę dłużników.

Od 9 lipca obowiązują nowe przepisy skracające terminy przedawnienia długów, a także wprowadzające większą ochronę dłużników.

Nowe rozwiązania są reakcją na działania niektórych firm windykacyjnych. Masowo skupują za bezcen stare roszczenia, licząc na to, że dłużnicy nie podniosą przed sądem zarzutu przedawnienia. Bo w myśl dotychczasowych przepisów, nawet gdy upłynął okres przedawnienia roszczenia, sąd - rozpoznający sprawę - może to wziąć pod uwagę wyłącznie wtedy, gdy dłużnik podniesie taki zarzut. Jeśli tego nie zrobi - a wielu ludzi nie ma świadomości przysługujących im praw - powództwo zostanie uwzględnione.

Sąd zbada z urzędu

Nowe przepisy zobowiązują sąd do zbadania, czy roszczenie jest przedawnione. Jeśli po analizie materiału dowodowego sąd stwierdzi, że upłynął termin przedawnienia, oddali powództwo. Żadna czynność dłużnika nie będzie już do tego potrzebna. W ustawie zapisano także, by w wyjątkowych przypadkach sąd mógł, po rozważeniu interesów obu stron, nie uwzględnić upływu terminu przedawnienia. Dotyczy to wyjątkowych sytuacji, gdy w ocenie sądu, poprzez przedawnienie zostaną naruszone zasady sprawiedliwości społecznej.

Już po 6 latach

Ustawa skraca podstawowy termin przedawnienia z 10 do 6 lat. W przypadku roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz dotyczących świadczeń okresowych, np. czynsz najmu i dzierżawy, wynosi on jednak, tak jak dotychczas, 3 lata. Jako koniec biegu przedawnienia ustawa przyjmuje ostatni dzień roku kalendarzowego, w którym upływa termin.

Po wyroku lub ugodzie

Gdy sąd stwierdzi o istnieniu roszczenia w wyroku lub ugodzie, z chwilą uprawomocnienia się tej decyzji zaczyna biec ponownie termin przedawnienia. Dziś wynosi on aż 10 lat. To czas, w którym wierzyciel może egzekwować roszczenie. Ustawa skraca ten termin do 6 lat (lub 3 lat w przypadku roszczeń dotyczących świadczeń okresowych). To wystarczający okres dla wierzyciela, aby podjął czynności zmierzające do egzekucji roszczenia. Po tym czasie należy przyjąć, że nie jest zainteresowany odzyskaniem pieniędzy. Przepis ten ma więc dyscyplinować wierzycieli.

Nie od razu z rachunku bankowego

Ustawa wprowadza zmiany, które dotyczą egzekucji sądowej i administracyjnej z rachunku bankowego. Do tej pory banki były zobowiązane do bezzwłocznego przekazania zajętej kwoty, co uniemożliwiało podjęcie przez dłużnika obrony, nawet jeśli zajęcie było bezzasadne, bo np. dług został uregulowany lub roszczenie jest przedawnione. Zgodnie z ustawą, zajęta na koncie kwota nie trafi na konto komornika lub np. urzędu skarbowego wcześniej niż po upływie siedmiu dni. To okres, w którym dłużnik będzie mógł wnieść powództwo o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, co umożliwi mu wyjaśnienie sprawy. Taki tryb nie będzie jednak możliwy, gdy komornik zajmie rachunek, by ściągnąć należne alimenty lub zasądzoną od dłużnika rentę, np. na rzecz osoby przez niego poszkodowanej. Wtedy bank bezzwłocznie przekaże zajętą kwotę komornikowi. W tym przypadku dobro dzieci oraz osób, którym przysługuje renta, jest ważniejsze niż dobro tych, wobec których komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne.

Pułapki okresu przejściowego

Za skróceniem terminu przedawnienia roszczeń przemawia, według parlamentu, zmobilizowanie wierzycieli do szybszego reagowania. Po upływie zbyt długiego okresu trudno jest nie tylko wykazać roszczenie, ale przede wszystkim - jego ewentualne wygaśnięcie. Rozwiązanie zawarte w ustawie korzystnie wpłynie na sytuację dłużników, ale zmiany uderzą w prawa wierzycieli, których możliwość do dochodzenia i egzekwowania należności zostanie ograniczona w czasie. W wielu przypadkach może to doprowadzić do utraty szansy na odzyskanie długu, szczególnie od nierzetelnych dłużników, ukrywających majątek.

Do roszczeń powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy i w tym dniu jeszcze nieprzedawnionych stosuje się nowe przepisy o przedawnieniu. Jeżeli zgodnie z nowymi przepisami termin przedawnienia jest krótszy niż według przepisów dotychczasowych, bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się z dniem wejścia w życie ustawy.

Jeżeli przedawnienie rozpoczęte przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy nastąpiłoby przy uwzględnieniu dotychczasowych przepisów wcześniej, przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu.

Roszczenia przedawnione przysługujące przeciwko konsumentowi, co do których do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy nie podniesiono zarzutu przedawnienia, podlegają nowym przepisom.

Do roszczeń przysługujących konsumentom powstałych przed dniem wejścia w życie nowelizacji i w tym dniu jeszcze nieprzedawnionym, których terminy przedawnienia podlegają skróceniu, stosuje się dotychczasowe terminy. Wiąże się to z potrzebą zapewnienia szczególnej ochrony konsumentów.
Sąd będzie mógł nie uwzględnić terminu przedawnienia, biorąc pod uwagę takie czynniki jak:
- długość terminu przedawnienia
- długość okresu od upływu terminu przedawnienia do chwili dochodzenia długu
- konkretne okoliczności, które spowodowały, że wierzyciel tak długo nie dochodził swoich roszczeń
- wpływ dłużnika na doprowadzenie do przedawnienia długu: ukrywanie się, wprowadzanie w błąd i inne okoliczności mogące świadczyć o jego złej woli.

Wideo

Materiał oryginalny: Ważne zmiany dla dlużników - szybciej przedawnienie, większa ochrona rachunku w banku [NOWE PRZEPISY] - Express Ilustrowany

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
reja

To jest jakaś paranoja. Dlatego tak ważne by sprawdzać się nie raz, i nie dwa w KRD i pilnować swoich wydatków. Niestety nie jest łatwo z finansami w dzisiejszych czasach.

P
Pablo
W dniu 26.07.2018 o 16:54, goha napisał:

jakieś pół roku temu komornik zajął mi konto za dług( 1050 zł plus odsetki itd - razem prawie 5tyś. )podobno za zerwanie umowy z cyfrą  w 2001 roku( nigdy nie brałam tv cyfra). jakaś firma ten dług odkupiła i mam teraz prawie 5000 zł długu. co robić. dodam że w 2001 roku miałam  dopiero w grudniu 18 lat . kiedy niby tą cyfre wziełam to nie wiem ale podobno ok 130 km od mojego miejsca zamieszkania. to jakiś szfindel jest. co robić? goha

wnieś zarzut przedawnienia do sądu który wydał orzeczenie w tej sprawie.  ten dług przedawnia się po trzech latach. sprawdż kiedy zostało wydane postanowienie o nakazie zapłaty. jak z datą po 2004 roku to wnieś zażalenie za postanowienie sądu. druga wersja jest taka . napisz do sądu który wydał postanowienie że zmieniłaś adres zamieszkania i nie moglaś odebrać pisma od nich ,i podaj adres nowy na ktory mają ci napisać nowe postanowienie o nakazie zaplaty . i wtedy znowu napisz ,że dług za cyfre przedawnia się po 3 latach . i po sprawie . muszą anulować ci komornika . pierwsze primo żnajdż wyrok sądu. od niego wszystko zależy ,jaka kolejność pisania . Pzdr

 

G
Gość
Sprzedajecie Wolność za 500+ ,a teraz za brak potrzeby spłacania długów. A czyje to długi, a czyja to Wolność piselektoracie?
G
Gość
Sprzedajecie Wolność za 500+ ,a teraz za brak potrzeby spłacania długów. A czyje to długi, a czyja to Wolność piselektoracie?
g
goha

jakieś pół roku temu komornik zajął mi konto za dług( 1050 zł plus odsetki itd - razem prawie 5tyś. )podobno za zerwanie umowy z cyfrą  w 2001 roku( nigdy nie brałam tv cyfra). jakaś firma ten dług odkupiła i mam teraz prawie 5000 zł długu. co robić. dodam że w 2001 roku miałam  dopiero w grudniu 18 lat . kiedy niby tą cyfre wziełam to nie wiem ale podobno ok 130 km od mojego miejsca zamieszkania. to jakiś szfindel jest. co robić? goha

A
Adi
Ludzie kruk najbogatsza firma w Polsce szok na ludzkiej krzywdzie masakra jakaś zamykać ich powinni
J
Jarek
Szkoda, że firma windykacyjna nie chciała od ciebie wyłudzić zapłaty za zapłaconą fakturę. Sprawa trafiła do sądu w Lublinie, przez przypadek dowiedziałem się o liście i miałem dwa dni na odpowiedź, później sąd umorzył to dzięki temu że miałem potwierdzenie, a ci oszuści do dziś dzwonią np. o 22. Jadąc do Wrocławia zobacz jakimi oni służbowymi autami jeżdżą. Nowe BMW, Mercedes AMG
B
BbT
Firmy windykacyjne skupowały pakiety długów, wśród których spora część nigdy nie była długiem, bo zostało to uregulowane w terminie. I pechowiec, którego faktury (zapłacone) trafią do windykatora musiał udowodnić, że nie jest jeleniem.
B
BbT
Co by nie mówić, ale PO wprowadziło sądy elektroniczne (które są na rękę windykatorów) a PiS zabrał się za to we właściwy sposób. To nie zwykły człowiek ma udowodnić, że zapłacił, a windykator ma udowodnić, że dług istniał / istnieje...
P
Polska
Niech ludzie oddawają długi tym bardziej którzy mają pieniądze.Ukrywają się samochody zapisują na rodziców lub teściów, firmy zapusują na dzieci. Szukają np.firm transportowych za najniższą krajową na umowie a zarabia 8 tyś zł. I nie mogą od takich wyegzekwować długów -żenujące
S
SENIOR
że teraz też można to robić ale trzeba ukrywać się dłużej...
.,.
zatem trzeba ulżyć złodziejom, a ich długi spłacą uczciwi.
M
Materia
I Bardzo dobrze !!!
A
Aga
Czyli co? Mozna wziac kredyt, cos na raty i nie splacac? Robic na czarno bo wtedy nie beda mieli sciaganac zobowiazania , odczekac 6 lat az sie przedawni i wziac nastepny i nastepny kredyt. Super dla kombinatorow a co z tymi co splacaja? Bedzie nagroda pieniezna za wzorowe splacanie? Raczej nie!!! Chore to wszystko.
s
szeryf
Coś te zmiany nie w tą stronę .
Dodaj ogłoszenie