
Duże zmiany w telewizji naziemnej w Polsce. Wchodzi DVB-T2, czyli nowy standard telewizji w Polsce. Nawet kilkuletnie telewizory mogą nie działać! Co to oznacza dla widzów? Kiedy wejdzie w życie? UOKiK podpowiada, jak przygotować się na nową jakość telewizji. Sprawdź koniecznie!
Niebawem w całej Polsce, także w Kujawsko-Pomorskiem, wchodzi DVB-T2, czyli nowy standard telewizji. Oglądanie bezpłatnych programów nie będzie możliwe na niektórych odbiornikach telewizyjnych.
Jak sprawdzić, czy telewizor będzie odbierać sygnał? Jaki telewizor wybrać, by po zmianach móc odbierać sygnał? I co mogą zrobić posiadacze telewizorów starszego typu, jeśli nie chcą kupować nowych odbiorników? Szczegóły znajdziesz w naszej galerii >>>>>

Od 1 lipca 2022 roku odbiorcy telewizji naziemnej będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału - DVB-T2/HEVC. Zmiany systemu realizowane będą etapowo w całej Polsce z podziałem na województwa. Po 30 czerwca 2022 roku odbiór sygnału telewizji będzie możliwy tylko w systemie DVB-T2 - informuje UOKiK.
Oznacza to, że nawet całkiem nowe i nowoczesne telewizory mogą nie działać.
UOKiK informuje, że nowy system zapewnia nowe możliwości i korzyści dla konsumentów. Widzowie zyskają wyższą jakość obrazu i dźwięku oraz większy wybór kanałów. Jednakże dalsze korzystanie z telewizji naziemnej może wiązać się z koniecznością dostosowania telewizora lub wymiany na nowy. Odbiornik musi posiadać odpowiednie funkcje - uprzedza UOKiK.

Większość telewizorów wyprodukowanych w ostatnich latach jest dwusystemowa, czyli wyposażona w możliwość odbioru obecnego systemu - DVB-T jak i nowego - DVB-T2. Telewizor zgodny ze standardami DVB-T2 może wymagać zmiany ustawień.

Kupując nowy sprzęt, zapytaj sprzedawcę czy telewizor:
- odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2
- odbiera kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H)
- odbiera kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3