Spis treści
Niepokoi nas brak zmian w zasadach rozliczania składki zdrowotnej od 2025 roku - apelują przedsiębiorcy z Kujaw i Pomorza. Mamy ich stanowisko, które zostało skierowane do rządu.
Niepokój, bo firmy planują budżety na 2025 rok
Podkreślają, że ich niepokój wynika z tego, że aktualnie są opracowywane budżety na 2025 rok i powinni już teraz posiadać wiedzę o wymiarze i sposobie rozliczania składki w przyszłym roku.
Takie mają być sposoby naliczania składki zdrowotnej
Z zapowiadanych zmian, które rekomendują Pracodawcy Pomorza i Kujaw i znalazły się one w stanowisku ich do administracji rządowej, będą następujące sposoby obliczenia składki:
- Stała składka dla skali podatkowej: przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej mają zapłacić ryczałtową składkę zdrowotną, wynoszącą 9 proc. od 75 proc. płacy minimalnej, co daje około 310 zł miesięcznie. Wartość ta będzie stała, niezależna od osiąganych dochodów.
- Składka zdrowotna przy podatku liniowym: przedsiębiorcy opodatkowani liniowo, osiągający miesięczne dochody nieprzekraczające dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia, mają zapłacić składkę na tych samych zasadach co podatnicy skali podatkowej (około 310 zł miesięcznie). Jeśli dochody przekroczą ten limit, składka wyniesie 4,9 proc. od nadwyżki dochodu ponad dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia.
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: składka będzie zależna od wysokości przychodu, z mniejszym obciążeniem dla tych z niższymi dochodami.
- Przychody ze sprzedaży środków trwałych nie wejdą do podstawy naliczania składki.
„Potrzebujemy stabilizacji i jasnych zasad funkcjonowania naszych działań biznesowych. Mamy nadzieję, że nowy system zapewni przejrzystość rozliczeń i zmniejszy obciążenie finansowe dla wszystkich firm. Apelujemy o wprowadzanie systemowych zmian, wpływających bezpośrednio na koszty prowadzenia działalności gospodarczej już od 2025 roku” - tak kończy się stanowisko PPiK do administracji rządowej, podpisane przez prezesa Łukasza Glińskiego.
Stanowisko powstało w ramach projektu „Dialog Pracodawców Pomorza i Kujaw” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Dyskusje nad zmianami w składce zdrowotnej trwają od roku, po wprowadzeniu polskiego ładu jest ona szczególnie dotkliwym podatkiem dla firm. W kampanii wyborczej obiecano znaczące ułatwienia, jednak trudna sytuacja finansowa systemu ochrony zdrowia sprawia, że propozycje zmian nie idą tak daleko jak wcześniejsze deklaracje.
Ilu przedsiębiorców skorzysta na zmianach?
Cytowany przez infor.pl Andrzej Domański, minister finansów ocenił, że „składka zdrowotna dla przedsiębiorców będzie niższa w 2025 roku - w sposób nie jakiś spektakularny, ale jednak i w większym wymiarze w roku 2026. Będzie to dla wielu wyraźne obniżenie składki zdrowotnej, to taki system, że do pewnego poziomu składka będzie ryczałtowa - zarówno na skali jak i na podatku liniowym i dla osób rozliczających się ryczałtowo. Od pewnego poziomu składka będzie miała już poziom procentowy”.
Ze zmian skorzysta 934 tys. przedsiębiorców, w tym 759 tys. na skali i 158 tys. rozliczających się liniowo. Miałyby wejść w życie 1 stycznia 2025 r. i obowiązywać tylko w tym właśnie roku. Natomiast w 2026 r. rząd planuje wprowadzić kolejne poprawki.
