
Wazony PRL: lata 60., 70. 80.
W czasach PRL-u wazony zdobiły w mieszkaniach niemal każdą meblościankę i witrynę. Na początku XXI wieku uznane z kiczowate, dziś wracają do łask. Niektóre wazony z porcelany, kryształu czy barwionego szkła kosztują fortunę. Sprawdź, czy masz jeszcze takie w domu. Od czego zależy ich cena w 2025 roku? Jakich modeli wazonów z czasów PRL poszukują kolekcjonerzy? Zobacz przykładowe ceny i zdjęcia poniżej i kolejnych stronach.

Zainteresowanie XX-wiecznymi wazonami
Wzrost zainteresowania wzornictwem z PRL jest częścią szerszego trendu vintage. Ludzie cenią unikalność, ręczne wykonanie i historię, którą niosą te przedmioty. Peerelowskie wazony to połączenie prostoty formy z odważnymi kolorami i geometrycznymi wzorami, co doskonale wpisuje się w nowoczesne aranżacje wnętrz. Dodatkowo, wiele z tych przedmiotów zostało wykonanych w limitowanych seriach, co podnosi ich wartość kolekcjonerską.

Najbardziej poszukiwane wazony PRL
Kolekcjonerzy szczególnie cenią naczynia i wazony o oryginalnych kształtach i intensywnych kolorach. Do najbardziej pożądanych należą radianty, asteroidy, pikasiaki, wazony z Huty Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" oraz z Huty Szkła "Irena" w Inowrocławiu.

Wartość wazonów w XXI wieku
Wartość wazonów z PRL zależy od kilku kluczowych czynników Jednym z nich jest stan zachowania. Brak uszkodzeń, odprysków i pęknięć znaczenie podnosi wartość. Nie bez znaczenia jest rzadkość egzemplarza. Im mniej popularny model, tym wyższa cena. Ważna jest też obecność oryginalnych sygnatur lub etykietek z hut szkła. Kolekcjonerzy uwagę zwracają również na design, estetykę i pochodzenie. Unikalne projekty autorstwa znanych projektantów są bardziej cenione. Wazony z renomowanych hut, takich jak "Ząbkowice" czy "Irena", są bardziej wartościowe.