Zobacz wideo: Budowa nowego kampusu Akademii Muzycznej może się rozpocząć

- Regularnie spotykamy się i jesteśmy w kontakcie z wykonawcą promu - firmą Techno Marine z Malborka, która zbudowała jednostkę. Wykonawca konsekwentnie wprowadza zmiany, by jednostka spełniała wszystkie warunki zawartej umowy, co też warunkuje odbiór oraz uzyskanie zgód i certyfikatów. Prom jest gotowy, obecnie wykonawca poprawia ostatni parametr: prędkość jednostki - informowała pod koniec stycznia Beata Krzemińska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko - Pomorskiego, który jest inwestorem przeprawy.
Wykonawca przygotowywał się wówczas do ostatniej próby na wodzie. Celem było osiągnięcie przez jednostkę prędkości 13 km/h. Po pomyślnych próbach miał się rozpocząć kolejny etap odbioru promu.
To Cię może też zainteresować
Temat promu między Solcem Kujawskim a Czarnowem wzbudził w ostatnich dniach i tygodniach zainteresowanie okolicznych mieszkańców, którzy komentują sprawę w mediach społecznościowych. Piszą między innymi tak: "Chyba już wszystko gotowe, jest oświetlenie, parking (na 4 samochody) zatoka autobusowa, oświetlenie. Droga do DK80 też gotowa (przy przejeździe przez wał jest jeden pas z sygnalizacją świetlną). Tylko promu brak". "Nadal nic konkretnego nie wiadomo. Godziny, w których prom będzie funkcjonował, cennik i najważniejsze - kiedy to wszystko ma być otwarte".
W imieniu Urzędu Marszałkowskiego inwestycję prowadził Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.
- Wykonawca zgłosił zakończenie prac nad jednostką przed dwoma laty. Prom nie osiąga jednak parametrów wynikających z zamówienia oraz nie ma zgód odpowiednich instytucji dopuszczających do przewożenia osób i pojazdów - mówi Michał Sitarek, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Po pojawieniu się tych problemów powołano zespół roboczy, złożony między innymi z niezależnych ekspertów, który wspólnie z wykonawcą pracuje nad poprawą parametrów jednostki. Do poprawy pozostała prędkość.
- Ostatnio wymieniony został częściowo układ hydrauliczny, jednak nadal prędkość nie jest do końca zadowalająca. W poniedziałek 14 marca zdecydowano, że wykonawca poprawi jeszcze posadowienie kół łopatowych. Prezes firmy zobowiązał się, że w ciągu miesiąca zostanie to wykonane - dodaje Michał Sitarek.
Firma Techno Marine, zgodnie z zamówieniem, zobowiązana jest ponadto do zapewnienia obsługi promu między Czarnowem a Solcem Kujawskim w pierwszym czteromiesiecznym sezonie.
Jak informuje ZDW, prace budowlane na przyczółkach wraz z drogami dojazdowymi w Solcu Kujawskim i Czarnowie są praktycznie zakończone. Finalizowane są procedury związane z zapewnieniem energii elektrycznej do sygnalizacji, tablic, oświetlenia, monitoringu. Wykonawca (firma Betpol) przygotowuje też dokumenty związane z pozwoleniem na użytkowanie.
Przypomnijmy, że firma Techno Marine z Malborka zbudowała jednostkę promową, boczno-kołową, z dwoma silnikami. Na głównym pokładzie znajduje się miejsce dla 15 samochodów osobowych, a na burtach łącznie 58 miejsc dla pasażerów.