Jak podano na stronie www.aqicn.org, dziś o godz. 5 rano stężenie pyłów PM 2,5 na placu Poznańskim w Bydgoszczy wynosiło 159 µg/m3. Jeszcze gorzej było wczoraj w godzinach wieczornych. Wartość wynosiła 326 µg/m3.
Trochę lepiej sytuacja wygląda w przypadku pyłów PM 10. Dziś rano zanotowano wartość 59. Z kolei wczoraj po godz. 18 urządzenia wskazały nawet wartość 154.
Od wczoraj wyższy poziom zanieczyszczenia powietrza jest także w Grudziądzu i w Toruniu.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Jak informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Polsce, normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach: poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy), poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy), poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy).
Poziomy zanieczyszczenia powietrza
- poziom informowania[/b] - 200 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie
- poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, oznacza, że jakość powietrza nie jest dobra, lecz nie powoduje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia
- poziom alarmowy – 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu (szczególnie osoby chore).
Smog zagraża również Bydgoszczy! [zdjęcia z miasta]
Problemy ze smogiem są w wielu polskich miastach. W niektórych z nich, aby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, wprowadzono darmową komunikację publiczną. Najgorzej sytuacja wygląda w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Kielcach i Warszawie. Mieszkańcom radzimy, aby unikali aktywności fizycznej na powietrzu i ograniczyli spacery.
Pogoda na dzień (09.01.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news
