Dokładnie 30 lat temu - 1 lipca 1983 roku - w Koronowie powstał Zespół Opieki Zdrowotnej. Na służbę zdrowia składały się wówczas: przychodnia rejonowa i pogotowie ratunkowe w Koronowie, ośrodki zdrowia we Wtelnie, Wierzchucinie Królewskim i Mąkowarsku, punkt lekarski przy POM w Stopce, międzyzakładowa przychodnia przemysłowej służby zdrowia w Ponar-Remo.
Bo Koronowo było wtedy silnym ośrodkiem przemysłowym. ZOZ podlegał też ośrodek zdrowia w Serocku. W samej tylko przychodni w Koronowie pracowało 19 lekarzy, w tym pięciu stomatologów... Nie brakowało lekarzy, pielęgniarek, karetek. Ale w latach 90. przemysł upadł, zanikała też zakładowa służba zdrowia.
Czas na zmiany przyszedł w roku 1998, kiedy to Zespół Opieki Zdrowotnej przekształcił się w Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Podległy już nie wojewodzie, lecz samorządowi gminy Koronowo. Dyrektorem gminnej służby zdrowia w roku 1999 został dr Andrzej Nowak. Jest szefem SPZOZ do dziś.
Poza SPZOZ pozostały placówki w Serocku (w roku 1992 przeszła we władanie gminy Pruszcz Pomorski), w Wierzchucinie Królewskim i Wtelnie. Tam powstały gabinety prywatne lekarzy rodzinnych, działających w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W SPZOZ są już tylko przychodnie w Koronowie i Mąkowarsku oraz pogotowie ratunkowe, które nieprzerwanie działa na terenie gminy od roku 1961. Dziennie odnotowuje 8,57 wyjazdów.
W zeszłym roku - po latach - karetki wróciły do przychodni w Mąkowarsku i Serocku. Niestety, tylko na rok. Decyzją ministra zdrowia zostały zlikwidowane, mimo protestów mieszkańców, wojewody i środowiska służby zdrowia z gmin Koronowo i Pruszcz Pomorski.
- O tę karetkę w Mąkowarsku będziemy jeszcze walczyli, nie składamy broni - powiedział na jubileuszu 30-lecia służby zdrowia w Koronowie wicewojewoda Zbigniew Ostrowski. - Nawet gdyby tę karetkę miał przyprowadzić do Mąkowarska sam wiceminister Rzemek... Tę wypowiedź zebrani w sali sesyjnej ratusza nagrodzili oklaskami.
Przez 30 lat przewinęło się tu ponad 600 pracowników. Pamięć o 54 zmarłych uczczono minutą ciszy.Pod rządami dyrektora Nowaka służba zdrowia w Koronowie rozwija się. Ta sprzed 30 lat nie przystaje do tej dzisiejszej. 14 gabinetów specjalistycznych, bardzo dobrze wyposażonych, z nowoczesną pracownią diagnostyki obrazowej, z laboratorium analiz lekarskich.
Trzy lata temu zakończyły się prace związane z termomodernizacją przychodni. Kosztowało to prawie pół miliona złotych. Ale warto było. Placówka została nagrodzona w konkursie "Modernizacja 2010".
Jubileusz SPZOZ był okazją do wyróżnienia zasłużonych pracowników. 10 z nich uhonorowanych zostało przez Prezydenta RP Medalem za długoletnią służbę: Grażyna Błażejczyk, Ewa Kocent, Grażyna Kowalska, Jerzy Gliszczyński, Ewa Kazimierska, Danuta Czarnotta, Lucyna Szkoda, oraz lekarze: dr Teresa Tazbir, która w koronowskiej służbie zdrowia pracuje najdłużej - od 37 lat, dr Iwona Goliszewska-Nowak i dr. Andrzej Nowak, dyrektor SPZOZ.
Uhonorowano wszystkich - tortem ufundowanym przez władze Koronowa.
Czytaj e-wydanie »