Wda nie ma pieniędzy.

  Wda nie ma pieniędzy. Nie zagra w trzeciej lidze [wideo]

  ŁS

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Wda nie ma pieniędzy. Nie zagra w trzeciej lidze [wideo]

  ©Łukasz Szalkowski

  Wda Świecie, która od wielu lat z powodzeniem grała w III lidze, ma problemy finansowe. - Zdecydowaliśmy, że wycofamy drużynę z ligi i postawimy na młodzież - mówi prezes klubu.
  Wda nie ma pieniędzy. Nie zagra w trzeciej lidze [wideo]

  ©Łukasz Szalkowski

  Informacja o tym, że Wda nie przystąpi wiosną do trzecioligowych rozgrywek pojawiła się niespodziewanie. Choć od dłuższego czasu było wiadomo, że świecki klub ma problemy finansowe, sytuacja nie wydawała się aż tak trudna. Okazało się jednak, że ze wspierania futbolu w Świeciu zaczęli wycofywać się sponsorzy. Było to na pewno spowodowane kiepską postawą trzecioligowej drużyny w rundzie jesiennej, a co za tym idzie - bardzo niską frekwencją kibiców.

  - Są dwie przyczyny: sportowa i finansowa. Ponieważ zajęliśmy po rundzie jesiennej ostatnie miejsce w tabeli, chcieliśmy się wzmocnić. Nasza sytuacja w tabeli w żaden sposób nam jednak nie pomagała. Trudno w rejonie pozyskać zawodnika, który mógłby podnieść wartość sportową i pomóc nam wydźwignąć się ze strefy spadkowej - mówił wczoraj na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Andrzej Maliszewski, prezes Wdy. - Drugi element to jest właśnie element finansowy, który przeważył o tym wszystkim. Środki finansowe zewnętrzne są za małe. To, co zabezpiecza nam miasto i to, co na 2019 rok mogłoby nam jeszcze dołożyć zgodnie z przepisami obowiązującymi w Świeciu i tak nie wystarczyłoby na wszystkie koszty, zwłaszcza kontraktowe.

  Co dalej z Wdą?  Wycofanie drużyny z rozgrywek III ligi nie oznacza, że klub przestaje istnieć. Nadal funkcjonować będzie szkolenie młodzieży. Co więcej, właśnie na akademię ma być położony większy nacisk.

  Pierwszą drużyną będzie teraz zespół występujący na poziomie A-klasy, czyli na siódmym szczeblu rozgrywko-wym. Drużyna będzie miała zdecydowanie mniejsze potrzeby finansowe, zmniejszy się więc dotacja z budżetu Świecia. Piłkarze nie będą mogli liczyć na stypendia. Wyklucza to uchwała, w której określone są warunki otrzymywania wsparcia od miasta.

  Co będzie w przyszłości? Czy Wda zagości jeszcze w wyższych ligach? Bardzo dużo zależy od tego, czy projekt odbudowującego się klubu zyska wsparcie sponsorów i zdoła zbudować drużynę zdolną do walki o awans.

  Kłopoty już były  Przypomnijmy, że podobny los latem 2017 roku spotkał Strażaka Przechowo, który po awansie nie zdążył zadebiutować w IV lidze i tuż przed inauguracją rozgrywek się wycofał. Wcześniej Strażak Przechowo połączył siły z Wdą Świecie i w lidze występował pod nazwą Wda II Świecie/Strażak Przechowo.

  O finansach we Wdzie głośno zrobiło się już w 2017 roku. Przypomnijmy, że wiosną klub wprowadził składki dla młodych piłkarzy, co nie spodobało się rodzicom. Zarząd zwołał jednak konferencję i wytłumaczył merytorycznie zasadność tego rozwiązania.

  Już na przełomie 2017 i 2018 roku na włosku zawisł los pierwszej drużyny trzecioligowej Wdy. Klub wnioskował o dodatkowe pieniądze z miasta grożąc wycofaniem zespołu z rozgrywek. Ostatecznie władzom miasta udało się znaleźć 77 tys. zł. Jak się okazuje, tylko na jakiś czas podtrzymało to pierwszą drużynę świeckiego zespołu przy życiu.

  WIDEO: Wda Świecie wycofała się z rozgrywek III ligi:

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej