Podobne przekroczenia zanotowano również w Bydgoszczy i Toruniu. Nie jest to jednak powód do usprawiedliwiania się, ale do działania. Jednym z czynników mających wpływ na stężenie groźnego dla zdrowia związku we wdychanym przez nas powietrzu jest właśnie dym wydobywający się z kominów opalanych tym, co właściciele wrzucą do palenisk.
Potrzebne dotacje
Najskuteczniejsza byłaby rezygnacja z pieców opalanych węglem i podłączenie gospodarstw do miejskiego ciepłociągu lub wsparcie właścicieli domków i kamienic przy zakupie, na przykład, pieców gazowych.
- Chętnie korzystałbym z takiego sposobu ogrzewania, jednak nie stać mnie na zakup pieca - mówi właściciel domku. - W innych miastach pomaga się finansowo, aby zmienić sposób ogrzewania na czystszy. Włocławek nie jest zaliczony do tej grupy i dotacji nie dostanę.
Czy w takiej sytuacji mieszkańcy nadal będą musieli wdychać dymy palonych tworzyw?
Zobacz także: Smród i setki ptaków. Tutaj trafiają śmieci z Bydgoszczy. Ktoś je musi przejrzeć! [zdjęcia, wideo]
Mobilna kontrola
Kontrole uciążliwości zapachowych powodowanych podejrzeniem spalania odpadów na terenie prywatnych posesji prowadzone są przez pracowników Wydziału Środowiska UM oraz funkcjonariuszy Straży Miejskiej.
- Czynności podejmowane są na podstawie telefonicznych lub pisemnych zgłoszeń od sąsiadów skarżących się na gryzący dym z komina - wyjaśnia Bartosz Kucharczyk z biura prasowego UM. - Badania i pomiary w zakresie och-rony środowiska, w tym mo-nitoring jakości powietrza atmosferycznego, prowadzone są przez włocławską delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Pomiary prowadzone są za pomocą stałych i mobilnych stacji pomiarowych.
Miejmy więc nadzieję, że kontrole sprawią, że mniej plastikowych butelek i starych kaloszy będzie trafiało do pieców.
Długofalowe zamierzenia
Na lata 2016-2019 MPEC planuje zbudować osiedlową sieć ciepłowniczą w centrum miasta. Będzie to kolejny etap projektu pn. "Likwidacja niskich emisji w rejonie Starówki Miasta Włocławek", który obejmuje budowę osiedlowej sieci ciepłowniczej wraz z przyłączami od ul. Łęgskiej, poprzez ul. 3. Maja, do ul. Żabiej wraz z rozprowadzeniem sieci w ulice: Cyganka, Żabia i Piekarska.
Ponadto Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, przygotowały system finansowania działań naprawczych związanych z poprawą stanu jakości powietrza tzw. Program pilotażowy KAWKA. W ostatnim roku Program dofinansowania był skierowany do przedsiębiorstw.
Czytaj e-wydanie »