We Włocławku przekroczone są normy stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu. "Nie chcemy oddychać smrodem. Powietrza!"

Andrzej Galczak, [email protected]
Dymy wydobywające się z kominów w centrum Włocławka, to częsty widok. Sezon grzewczy jest dla mieszkańców trudnym okresem, choćby dlatego, że muszą wdychać spaliny z plastików
Dymy wydobywające się z kominów w centrum Włocławka, to częsty widok. Sezon grzewczy jest dla mieszkańców trudnym okresem, choćby dlatego, że muszą wdychać spaliny z plastików wojciech alabrudziński
Udostępnij:
W raporcie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pt. "Roczna ocena jakości powietrza w woj. kujawsko- pomorskim za 2013 r." Włocławek znalazł się w klasie C, wskazującej na ponadnormatywne przekroczenia średniorocznych stężeń rakotwórczego benzo(a)-pirenu w pyle PM10. Przyczyna? Spalanie m.in. tworzyw sztucznych.

Podobne przekroczenia zanotowano również w Bydgoszczy i Toruniu. Nie jest to jednak powód do usprawiedliwiania się, ale do działania. Jednym z czynników mających wpływ na stężenie groźnego dla zdrowia związku we wdychanym przez nas powietrzu jest właśnie dym wydobywający się z kominów opalanych tym, co właściciele wrzucą do palenisk.

Potrzebne dotacje
Najskuteczniejsza byłaby rezygnacja z pieców opalanych węglem i podłączenie gospodarstw do miejskiego ciepłociągu lub wsparcie właścicieli domków i kamienic przy zakupie, na przykład, pieców gazowych.
- Chętnie korzystałbym z takiego sposobu ogrzewania, jednak nie stać mnie na zakup pieca - mówi właściciel domku. - W innych miastach pomaga się finansowo, aby zmienić sposób ogrzewania na czystszy. Włocławek nie jest zaliczony do tej grupy i dotacji nie dostanę.

Czy w takiej sytuacji mieszkańcy nadal będą musieli wdychać dymy palonych tworzyw?

Zobacz także: Smród i setki ptaków. Tutaj trafiają śmieci z Bydgoszczy. Ktoś je musi przejrzeć! [zdjęcia, wideo]

Mobilna kontrola
Kontrole uciążliwości zapachowych powodowanych podejrzeniem spalania odpadów na terenie prywatnych posesji prowadzone są przez pracowników Wydziału Środowiska UM oraz funkcjonariuszy Straży Miejskiej.
- Czynności podejmowane są na podstawie telefonicznych lub pisemnych zgłoszeń od sąsiadów skarżących się na gryzący dym z komina - wyjaśnia Bartosz Kucharczyk z biura prasowego UM. - Badania i pomiary w zakresie och-rony środowiska, w tym mo-nitoring jakości powietrza atmosferycznego, prowadzone są przez włocławską delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. Pomiary prowadzone są za pomocą stałych i mobilnych stacji pomiarowych.
Miejmy więc nadzieję, że kontrole sprawią, że mniej plastikowych butelek i starych kaloszy będzie trafiało do pieców.

Długofalowe zamierzenia
Na lata 2016-2019 MPEC planuje zbudować osiedlową sieć ciepłowniczą w centrum miasta. Będzie to kolejny etap projektu pn. "Likwidacja niskich emisji w rejonie Starówki Miasta Włocławek", który obejmuje budowę osiedlowej sieci ciepłowniczej wraz z przyłączami od ul. Łęgskiej, poprzez ul. 3. Maja, do ul. Żabiej wraz z rozprowadzeniem sieci w ulice: Cyganka, Żabia i Piekarska.

Ponadto Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wraz z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, przygotowały system finansowania działań naprawczych związanych z poprawą stanu jakości powietrza tzw. Program pilotażowy KAWKA. W ostatnim roku Program dofinansowania był skierowany do przedsiębiorstw.

Czytaj e-wydanie »

Miliardowe inwestycje w Polsce zagranicznych firm

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie