MKTG SR - pasek na kartach artykułów

We Włocławku rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa 2023 [zdjęcia]

Wojciech Alabrudziński
Wojciech Alabrudziński
Trwa kwalifikacja wojskowa 2023, klub "Zazamcze" we Włocławku przy ulicy Toruńskiej.
Trwa kwalifikacja wojskowa 2023, klub "Zazamcze" we Włocławku przy ulicy Toruńskiej. Wojciech Alabrudziński
Od wtorku w klubie “Zazamcze” przy ulicy Toruńskiej we Włocławku trwa kwalifikacja wojskowa. Wezwania otrzymali m.in. mężczyźni urodzeni w roczniku podstawowym 2004, urodzeni w latach 1999-2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz kobiety urodzone w latach 1999-2004, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej. Kwalifikacja wojskowa w tej komisji zakończy się 12 maja. We włocławskim Starostwie powiatowym potrwa w dniach 15 maja - 6 czerwca.

18 kwietnia 2023 roku rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która zgodnie z Rozporządzeniem Ministra obrony Narodowej z dnia 21 lutego 2023 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2023 r. będzie trwała w Polsce okresie od 17 kwietnia do 21 lipca 2023 r.

Na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji we Włocławku rozpoczęła pracę:

 • Powiatowa Komisja Lekarska Nr 1 we Włocławku, przy Centrum Kultury Browar „B”, Klub „Zazamcze” ul. Toruńska 87, a zakończy swoją działalność w dniu 12 maja.
 • Powiatowa Komisja Lekarska w Lipnie, w budynku Powiatowego Centrum Przedsiębiorczości ul. Nieszawska 8, w terminie do 12 maja.

Pozostałe Powiatowe Komisje Lekarskie będą funkcjonowały w następujących terminach i lokalizacjach:

 • Powiatowa Komisja Lekarska Nr 2 we Włocławku, w budynku Starostwa Powiatowego, ul. Cyganka 28, w terminie od 15 maja do 06 czerwca;
 • Powiatowa Komisja Lekarska w Radziejowie, w budynku Zespołu Szkół Mechanicznych im. Józefa Piłsudskiego, ul. Kościuszki 58, w terminie od 26 czerwca do 07 lipca.

Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej 2023 wzywa się:

 • rocznik podstawowy czyli mężczyzn urodzonych w 2004 r.;
 • mężczyzn urodzonych w latach 1999-2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
 • osoby urodzone w latach 2002-2003, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia;
 • jak również kobiety urodzone w latach 1999-2004, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, a które w roku szkolnym lub akademickim 22/23 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych, weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych;
 • oraz osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 rok życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

W ramach kwalifikacji wojskowej realizowane są następujące czynności:

 • sprawdzenie tożsamości;
 • badanie lekarskie i psychologiczne celem określenia kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
 • zaprezentowanie oraz wstępne przeznaczenie do poszczególnych form służby wojskowej;
 • wprowadzanie danych osobowych do ewidencji wojskowej lub ich aktualizacja; nadanie stopnia wojskowego szeregowy i przeniesienie do pasywnej rezerwy.

PODCZAS KWALIFIKACJI należy posiadać przy sobie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumenty potwierdzające wykształcenie, posiadane kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia (np. prawo jazdy) oraz posiadaną dokumentację medyczną.

W CZASIE KWALIFIKACJI wojskowej można będzie zapoznać się z procesem rekrutacji oraz formami pełnienia służby wojskowej. W kwalifikacji będą brali udział przedstawiciele 56 Bazy Lotniczej z Inowrocławia oraz 8 K-PBOT, gdzie będzie oczywiście możliwość rozmowy z nimi na temat służby.

- Należy pamiętać, że obecnie każda forma służby jest w systemie ochotniczym, dlatego osoba stająca do kwalifikacji nie powinna się obawiać, że zostanie natychmiast powołana do służby wojskowej, wszystko odbywa się w trybie ochotniczym. Ponadto, zachęcamy wszystkich zainteresowanych chcących sprawdzić siłę swojego charakteru, pragnących poszerzać swoją wiedzę w wielu unikatowych dziedzinach, chcących poznać najnowocześniejszy sprzęt oraz zdobyć i rozwijać umiejętności, do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego poprzez jedną z form tj. dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, legię akademicką, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową pełnioną w trakcie kształcenia czy też zawodową służbę wojskową - mówi major Krzysztof Klugiewicz z Wojskowego Centrum Rekrutacji we Włocławku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska