Według specjalistów sytuacja finansowa Strzelna od lat pogarsza się

Agnieszka Nawrocka
Agnieszka Nawrocka
sxc.hu
Jeśli w najbliższym czasie burmistrz nie doprowadzi do poprawy sytuacji finansowej gminy, to zostanie wprowadzony plan naprawczy. A to będzie oznaczało m.in. brak inwestycji.

Przypomnijmy, że Regionalna Izba Obrachunkowa, która nadzoruje finanse gmin, opracowała raport o stanie gospodarki finansowej Strzelna. Jak podkreślają urzędnicy RIO, takie raporty sporządzane są „jedynie w poważnych przypadkach, gdy pozostałe działania izb nie przynoszą zamierzonych skutków”.

W przeszłości w powiecie mogileńskim raport sporządzono w 2005 roku dla Jezior Wielkich. W całym województwie raport sporządzano tylko dla sześciu samorządów. Ostatnio dwa lata temu dla Grudziądz.

Przez kilka tygodni kontrolerzy prześwietlali finanse Strzelna. Powstał 40-stronicowy dokument, w którym wskazuje się szereg nieprawidłowości. Przypomniane są także negatywne opinie oraz zastrzeżenia, jakie mieli urzędnicy RIO przez ostatnie 8 lat. Wnioski nie są pozytywne dla burmistrza.

Nie płacą na czas do ZUS oraz za towary i usługi

Przede wszystkim do 2011 roku sytuacja finansowa gminy ulega systematycznemu pogarszaniu. W raporcie mowa jest o negatywnych, a wręcz „nagannych” zjawiskach. Mowa jest o zobowiązaniach wymagalnych, czyli „bezspornych zobowiązań, których termin płatności dla dłużnika minął, a które nie zostały ani przedawnione, ani umorzone”. Gmina nie płaci za wykonane usługi, za dostarczone towary. Ponadto nie płaci na czas składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne czy Fundusz Pracy.
„Nieregulowanie w terminie zobowiązań nie tylko stanowi złamanie prawa, ale pogarsza sytuację finansową poprzez konieczność zapłaty odsetek karnych” - czytamy w raporcie. Mowa jest o permanentnym braku środków finansowych, mimo wykorzystywania na m.in. subwencji finansowej czy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na pokrycie bieżących długów. Stałą praktyką gminy jest zawieranie przed końcem roku porozumień z wierzycielami. Co powodowało przesunięcie płatności na kolejny rok, ale nie likwidowało zadłużenia.

Pożyczki poza bankami

Ponadto przypomniano, że kontrola skarbowa wykazała, że gmina zawyżyła liczbę uczniów i pobrała nienależnie subwencję oświatową. Mowa jest o 5 milionach złotych. Jeśli trzeba będzie je oddać sytuacja gminy jeszcze bardziej się pogorszy.
Aby ratować sytuację finansową gminy od 2013 roku zaciągane są pożyczki w „instytucjach finansowych”, czyli parabankach. Te zobowiązania zaciągane są bez uzyskiwania opinii RIO o możliwości ich spłaty.

Od lat RIO ma te same uwagi do burmistrza Strzelna

„Jednocześnie Gmina w sposób świadomy, gdyż Izba wskazywała na nieprawidłowości w tym zakresie, sporządza nierzetelne sprawozdania i nierealistyczne prognozy kwoty długu, utrudniając tym samym miarodajną ocenę sytuacji finansowej Gminy. Proceder ten stanowi realne zagrożenie dla możliwości realizacji zadań publicznych Gminy w sposób ciągły” - czytamy w raporcie.
Nieprawidłowości potwierdzały kolejne kontrole. Jednak burmistrz nie stosował się do zaleceń, wydawanych przez Izbę.
„Doszło wręcz do sytuacji, gdzie w 2017 r. Burmistrz w sposób jednoznaczny odmówił realizacji części zaleceń pokontrolnych dotyczących ukrywania długu Gminy poza ewidencją księgową i sprawozdawczością budżetową” - czytamy.

Radni mają kontrolować

W raporcie zaleca się burmistrzowi: ściąganie należności wobec gminy, terminowe regulowanie zobowiązań, sporządzenie rzetelnego raportu o stanie długów, uchwalenie przez radę miejską realnej Wieloletniej Prognozy Finansowej. Ponadto zaleca się radnym skuteczne kontrolowanie działalności burmistrza.

Burmistrz Ewaryst Matczak nie zgadza się z zarzutami RIO. Odnosi się jednak głównie do subwencji. Jak mówi, nie została pobrana ona nienależnie i chodzi o 1,4 mln, a nie o 5 mln zł. I jak podkreśla w tej sprawie gmina będzie dochodzić swoich racji w sądzie.

Na wakacje planujemy wydać mniej niż przed rokiem - zobacz raport.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie