Spis treści
Powiatowe Centrum Zdrowia we Włocławku będzie miało nowy sprzęt
Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych we Włocławku po oddaniu do użytku Powiatowego Centrum Zdrowia wreszcie wyszedł na prostą. Bo przez lata placówka ta borykała się z trudnościami finansowymi i najczęściej była pod kreską. A i prognozy na najbliższe lata są niezłe. Także dlatego, że jednostka zyska w niedalekiej perspektywie tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny. Rozbudowa budynku E w związku z tym już się rozpoczęła. Jest też zgoda Narodowego Funduszu Zdrowia i wojewody na zakup tych niezwykle potrzebnych w diagnostyce urządzeń.
Tylu pacjentów przyjmuje Powiatowe Centrum Zdrowia we Włocławku
Czy w tej sytuacji jest szansa, żeby zmniejszyły się kolejki do lekarzy specjalistów? Takie pytanie zadał na sesji Rady Powiatu dyrektorowi Powiatowego Centrum Zdrowia - SP ZPS Sławomirowi Paździerskiemu radny Zygmunt Wierzowiecki.

Sławomir Paździerski zapewniał, że dyrekcja robi wszystko, aby czas oczekiwania na przyjęcie pacjent był jak najkrótszy. Ale zwrócił też uwagę na to, że na początku zakładano, że Powiatowe Centrum Zdrowia będzie przyjmować 800 pacjentów dziennie. A przyjmuje już 1200.
- Jeśli jednak byłyby dodatkowe pieniądze na zatrudnienie lekarzy, to PCZ skorzysta z takiej możliwości - deklarował dyrektor.
Powiatowe Centrum Zdrowia głównie dla mieszkańców powiatu włocławskiego?
Radny Jan Ambrożewicz pytał natomiast o możliwości świadczenia usług przez PCZ w większości dla mieszkańców powiatu włocławskiego argumentując, że to placówka powiatowa, finansowana przez samorząd powiatu. I takie rozwiązanie, zdaniem radnego, mogłoby skrócić czas oczekiwania na przyjęcie do lekarza specjalisty mieszkańców powiatu.
Powiatowe Centrum Zdrowia we Włocławku w rozbudowie. W nowej...
Problem w tym, na co zwracał uwagę dyrektor Paździerski, że na takie rozwiązanie nie pozwalają przepisy. Bo gdyby były, to na przykład czy pacjenci z powiatu włocławskiego mogliby leczyć się w innym województwie?
Potrzeba jak najwięcej kontraktów z NFZ i pozyskania lekarzy
Radny Jan Ambrożewicz wrócił też do pomysłu, żeby gminy powiatu dołożyły się do zatrudnienia kolejnych lekarzy. Ale starosta włocławski Roman Gołębiewski wskazywał, że problemu nie rozwiąże ani dotacja gminna, ani pomysły takie jak preferowanie w kolejkach do specjalistów mieszkańców powiatu, bo nie chciałby żeby pacjent z powiatu włocławskiego był inaczej traktowany np. w centrum onkologii w Bydgoszczy.
Klucz do sukcesu PCZ? Zdaniem starosty, trzeba starać się o jak najwięcej kontraktów z NFZ, pozyskać jak najwięcej lekarzy i mieć szeroką ofertę świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców.