Niezwykle upalny czerwiec, śladowe opady deszczu, lokalne burze, gradobicia i nawałnice są wymieniane przed rzeczoznawców jako główne niekorzystne czynniki wpływające na produkcję roślinną w 2019 roku. Niewielkie były za to straty zimowe.
Zaczynamy od zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi, które eksperci GUS wstępnie oszacowali na około 24,6 mln t, czyli o około 8% więcej od zbiorów ubiegłorocznych. Ma na to wpływ m.in. większa o ok. 1% powierzchnia zasiewów (ok. 7,2 mln ha).
Z tych wstępnych szacunków wynika, że plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 34,4 dt/ha, o 2,1 dt/ha (o 7%) więcej od plonów z roku ubiegłego. Plony zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi wstępnie oceniono na 38,4 dt/ha, o 2,6 dt/ha (o 7%) więcej od plonów z 2018 roku, a zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi na 28,3 dt/ha, czyli o 1,2 dt/ha (o 4%) więcej od plonów ubiegłorocznych.
Wszytko, co warto wiedzieć na ten temat: Aktualności o suszy rolniczej 2019
Więcej - o ok. 4% jest także rzepaku i rzepiku. Powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku według GUS w 2019 roku zmniejszyła się w porównaniu do poprzedniego roku o około 3% i wynosi około 0,8 mln ha. Zbiory oszacowano na 2,3 mln t, co daje o około 4% więcej od ubiegłorocznych, ale przewiduje się pogorszenie jakości. To samo słyszymy w skupach - niski poziom zaolejenia.
Wstępne szacunki GUS - szacunkowe zbiory 2019:
- Produkcja warzyw gruntowych - niespełna 3,8 mln t, o blisko 9% mniej od 2018 roku
- Zbiory owoców z drzew - o ok. 25% niższe od rekordowych ubiegłorocznych i wyniosą niespełna 3,4 mln t;
- Produkcja owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych - niespełna 0,5 mln t, o blisko 20% mniej od zbiorów 2018
Powierzchnia uprawy ziemniaków może okazać się w tym roku nieco wyższa od tej w 2018 - ok. 0,3 mln ha. "Uwzględniając dotychczasowy przebieg warunków meteorologicznych i czynników wpływających na możliwości plonotwórcze ziemniaków można wnioskować, że plony i zbiory ziemniaków w bieżącym roku będą niższe od ubiegłorocznych, jednak ostatecznie zależeć one będą od dalszego przebiegu pogody", podaje GUS.
To Cię może też zainteresować
Co z burakami cukrowymi? "Obsada roślin na większości plantacji jest niższa od ubiegłorocznej i wynosi ok. 94 tys./ha. Ogólnie jednak w połowie lipca stan plantacji buraków cukrowych był dobry". Tu również wysokość plonów buraków cukrowych będzie zależała od dalszego przebiegu warunków pogodowych.
Biorąc pod uwagę aktualną sytuację, przewiduje się zmniejszenie produkcji wszystkich podstawowych gatunków warzyw gruntowych w stosunku do poprzedniego sezonu. Ostateczna wysokość zbiorów będzie zależała od dalszego przebiegu warunków pogodowych.
- Na obecnym etapie szacuje się znaczny spadek plonowania zwłaszcza jabłoni, grusz i czereśni, natomiast w mniejszym stopniu śliw (zwłaszcza odmian późniejszych). Spośród wszystkich gatunków drzew owocowych najmniejszy spadek plonowania i produkcji w porównaniu do roku ubiegłego przewiduje się dla moreli.
- Tegoroczną, łączną produkcję owoców z drzew szacuje się obecnie na niespełna 3,4 mln t, jednak utrzymanie tej prognozy będzie zależało od dalszego przebiegu warunków atmosferycznych. W bieżącym sezonie notuje się na ogół gorszą jakość owoców.
- Zbiory z sadów jabłoniowych zostały wstępnie oszacowane na ok. 3 mln t (w porównaniu do rekordowej produkcji roku poprzedniego jest to o około 25% mniej). Należy wziąć pod uwagę fakt, że do uprawy wchodzą nowe, bardziej plenne odmiany oraz fakt, że nie wszystkie odmiany jednakowo ucierpiały od wiosennych przymrozków. Większe straty odnotowano dla odmian z grupy Jonagold, Ligol i Red Delicious, natomiast dla odmian Gala, Szampion i Golden Delicious przewiduje się na ogół dobre owocowanie.
- Produkcję gruszek w sadach szacuje się obecnie na ok. 67 tys. t, tj. na poziomie o ok. 26% niższym od ubiegłorocznego. Zbiory śliwek na obecnym etapie ocenia się na ponad 95 tys. t, tj. o przeszło 20% mniej niż w poprzednim sezonie (biorąc pod uwagę dobrze zapowiadające się plonowanie późniejszych odmian).
Źródło: GUS
