Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wędrówka rodzinna z PTTK. Na szlaku są Pluskowęsy

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
W sobotę 13 lipca Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce w ramach popularnego cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK”.

Spotkanie uczestników o godz. 7.15 na dworcu PKP Toruń Wschodni, z którego o godz. 7.33 turyści wyjadą pociągiem do stacji Kamionki Jezioro.

Trasa 20-kilometrowej wycieczki będzie wiodła najpierw turystycznym szlakiem pieszym w kolorze niebieskim wokół jeziora Kamionki do Nowego Dworu i Lipowca, następnie szlakiem pieszym w kolorze zielonym przez Grodno, Zalesie, Pluskowęsy do Chełmży. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Jacek Orłowski. W przypadku sprzyjającej pogody zaplanowano kąpiel i plażowanie.

Henryk Miłoszewski, prezes OM PTTK w Toruniu opisuje wieś Pluskowęsy w gminie Chełmża, przez którą przejdą w sobotę uczestnicy wycieczki. Wzmiankowana była w 1348 roku pod nazwą Plawskewancz, jako wieś czynszowa w komturstwie papowskim. W 1422 roku wielki mistrz krzyżacki Michał von Kuchmeister nadał wieś Dawidowi Rosenfeld.

Po 1466 roku (II pokój toruński) jako własność królewska została zastawiona miastu Toruniowi. W 1522 roku biskup chełmiński Jan Konopacki dokonał zamiany wsi z Jerzym Konopackim na Kończewice. Kolejnym właścicielem była w 1551 roku Magdalena Konopacka, wdowa po Jerzym Konopackim – wojewodzie pomorskim, do której należały również okoliczne wioski: Srebrniki, Mirakowo oraz Grodno. Do Konopackich wieś należała do połowy XVII wieku.

Kolejny właściciel Walerian Kruszyński, kasztelan gdański, sprzedał Pluskowęsy, Obrąb, Falęcin i Głuchowo synowi Piotrowi Kruszyńskiemu, który posiadał dobra Pluskowęsy do 1781 roku. Wówczas majątek nabył Aleksander Nostitz - Jackowski. W 1792 roku majątek przeszedł do Józefa Kalksteina. Kalksteinowie byli właścicielami dóbr Pluskowęsy do wybuchu II wojny światowej.

Obecnie pałac, park oraz dawne zabudowania folwarczne znajdują się w prywatnym posiadaniu.

Ciekawostki krajoznawcze: pałac z 1867 roku wzniesiony dla Antoniego Kalksteina według projektu Stanisława Hebanowskiego – z wykorzystaniem wcześniejszej budowli. W otoczeniu park pałacowy typu krajobrazowego z 1. połowy XIX wieku z 39 gatunkami drzew (m.in. choina kanadyjska, magnolia japońska, tulipanowiec amerykański) obejmujący powierzchnię około 8 ha. W parku skupienie 10 drzew (dęby szypułkowe, dąb czerwony, buk i jesion), które zostały objęte ochroną w formie pomnika przyrody. W parku od strony stawu znajduje się lodownia.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska